REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 26 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Angelika Karpińska22.07.19 (09:49)

Europie grozi epidemia kiły. Winne aplikacje randkowe?

Wśród Europejczyków występuje coraz większa ilość zachorowań na kiłę. Według najnowszego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w latach 2010-2017 liczba potwierdzonych przypadków syfilisu wzrosła w UE o 70 proc. Niektórzy eksperci za źródło tego problemu wskazują wzrost liczby aplikacji randkowych.
iStock.com

Kiła jest chorobą przenoszoną głównie drogą płciową, wywoływaną przez bakterię krętek blady. W ostatnich latach w krajach europejskich nastąpił znaczny wzrost zachorowań na syfilis. "Liderem" jest Islandia, gdzie liczba przypadków kiły wzrosła o 876 proc. W Irlandii liczba zachorowań zwiększyła się o 224 proc., a w Wielkiej Brytanii i Niemczech ponad dwukrotnie.

Według ECDC najbardziej narażeni są mężczyźni odbywający stosunki homoseksualne. Stanowią oni dwie trzecie przypadków kiły zgłoszonych w latach 2007–2017, w których znana była orientacja seksualna. Mężczyźni heteroseksualni stanowią 23 procent przypadków, a kobiety 15 procent.

REKLAMA

Rozprzestrzenianie się kiły w Europie nasila się z powodu niepokojących tendencji w zachowaniach ludzkich. Do rozwoju epidemii przyczyniają się różne czynniki, takie jak ludzie uprawiający seks bez prezerwatyw, wielu partnerów seksualnych i zmniejszony strach przed zarażeniem wirusem HIV - powiedział rosyjskiej telewizji RT Andrew Amato-Gauci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Zobacz także: Rak przestanie być wyrokiem śmierci. Prezes firmy medycznej nie ma wątpliwości

Wielu ekspertów wskazuje, że do roprzestrzeniania się kiły przyczyniają się także aplikacje randkowe, takie jak Tinder i Grindr. Amato-Gauci wskazuje, że "mogą one ułatwiać spotkania typowo seksualne i zwiększają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak syfilis". Aby zatrzymać epidemię kiły, kraje muszą zachęcać ludzi do „konsekwentnego” używania prezerwatyw, a także do opracowywania lepszych programów badań przesiewowych.

Zakażenie kiłą następuje poprzez stosunek pochwowy, analny lub oralny z osobą zakażoną. Możliwe jest również przeniesienie choroby przez pocałunek z osobą, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Syfilis rozpoznaje się po wykonaniu specjalistycznych testów. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij