Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Facebook odmóżdża? "Mózg jest mniejszy"

14

Osoby często korzystające z mediów społecznościowych pewne obszary mózgu mają mniejsze niż reszta ludzi.

Facebook odmóżdża? "Mózg jest mniejszy"
(flickr.com, koka_sexton)

U miłośników Facebooka tzw. jądro półleżące ma mniejszą objętość niż u ogółu ludzkości. To obszar, który gra ważną rolę w w sytuacjach zaspokajania potrzeb, nagradzania. Jego zmiany są szczególnie widoczne u osób z uzależnieniami.

Naukowcy przez 5 tygodni badali reakcje mózgu u osób korzystających z mobilnej aplikacji Facebooka. Z jednej strony poddany testom korzystał z medium społecznościowego np. sprawdzając statusy znajomych, z drugiej skanowano strukturę jego mózgu.

Zwrócono uwagę na dziwne zjawisko. Zaobserwowano, że objętość substancji szarej aktywowanej w jądrze półleżącym była mniejsza w przypadku tzw. "hard userów" Facebooka niż tych, którzy korzystają z aplikacji sporadycznie. Niestety, na razie nie wiadomo, czy i jaki proces wpływa na zmniejszenie tego obszaru mózgu u uzależnionych od tej formy komunikacji z innymi.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Niemiec. Chcieli przy pomocy analizy struktury mózgu wytłumaczyć, dlaczego użytkownicy mediów społecznościowych poświęcają tak dużo czasu na korzystanie z aplikacji.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić