Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Nowak
Michał Nowak
|
aktualizacja

Fascynujące odkrycie. Wymarły gatunek jednak przetrwał

37
Podziel się:

Wilk rudy to gatunek całkowicie wymarły na wolności. Tak przynajmniej od niemal 40 lat sądzili naukowcy. Byli jednak w błędzie.

Fascynujące odkrycie. Wymarły gatunek jednak przetrwał
(Wikipedia)

Natura silniejsza od człowieka. Amerykańscy naukowcy przebadali dziwnie wyglądające dzikie szczeniaki, które bawiły się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Byli zaskoczeni, gdy okazało się, że mają one w sobie pokaźną liczbę genów wilka rudego. Gatunek ten był uznawany za zagrożony od 1967 r. W 1980 r. został wpisany na listę zwierząt, które nie występują już w środowisku naturalnym.

Ich DNA okazało się wyjątkowo silne. Zajmujący się dziką przyrodą badacze są zafascynowani. DNA wilka rudego, zwanego również czerwonym, okazało się wyjątkowo odporne. Pomimo dekad polowań, utraty pierwotnych instynktów i innych czynników, genom tych stworzeń przetrwał w naturalnym środowisku.

To niezwykła rzadkość by na nowo odkryć zwierzęta w regionie ich dawnego występowania, gdzie uznane zostały za całkowicie wymarłe. Okazało się, że część DNA tych wilków przetrwała w teksańskiej dziczy – powiedziała Elizabeth Heppenheimer, biolog z Uniwersytetu Princeton.

Wilczki okazały się hybrydami. Biolodzy z Princeton opublikowali swoje badania. Wynika z nich, że odkryte szczeniaki są mieszanką wilka rudego z kojotem. By móc je ściślej zakwalifikować, potrzebne są jeszcze dodatkowe badania.

Odkrycie zbiega się z innym. Podobne DNA wykryto niedawno u szczeniąt, które znaleziono w południowo-wschodniej Luizjanie.

Wilk rudy to gatunek psowatych o średniej wielkości. Dorosły osobnik waży około 50 kg. Zwierzęta te były niegdyś powszechnie spotykane na całym obszarze Teksasu.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Szczenię wilka wycągnięte z wiecznej zmarzliny. Ma ok. 50 tys. lat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
PN
4 lata temu
"Są hybrydami, są mieszanką" - te sformułowania brzmią nie bardzo fachowo. Bardziej właściwie (choć dla dziennikarza może też bardziej przyziemnie brzmi określenie: SĄ MIESZAŃCAMI. To stwierdzenie zresztą kłóci się - co jest bardzo typowe dla internetowych brukowców - z informacją zawartą w tytule. Z drugiej strony, jak pokazuje przypadek naszych żubrów, daje to szansę na odtworzenie nie istniejącego obecnie gatunku.
nfg
4 lata temu
Co za bzdura .. " Byli zaskoczeni, gdy okazało się, że mają one w sobie pokaźną liczbę genów wilka rudego. .. " A świnia ma pokaźną liczbę ludzkich genów i odwrotnie. To wg takich naukowców. My jesteśmy świniami? Czy świnie ludzmi? :)
Hehep
4 lata temu
Rudy i ze spojrzeniem wilka to tylko jeden
Franek1211
4 lata temu
Każdy gatunek nalezy ratować jak dzieło sztuki.A nawet więcej.
wilk
4 lata temu
Cały czas pokazują polskiego wilka.Polski wilk jest na terenie całej Europy i różni się od rosyjskiego.Polski wilki występuje od Białorusi po Portugalię i jest najpiękniejszy na świecie i może nawet największy
uzer
4 lata temu
a rude tez istnieją ?
donald
4 lata temu
rudy to cwaniak
EMERYT
4 lata temu
CZLOWIEK ZNISZCZY WSZTSTKO A POTEM SIEBIE
Brrr
4 lata temu
no to teraz już wymrą na dobre, człowiek się postara
Vic
4 lata temu
tak naprawde jak czlowiek nie ingeruje w przyrode w sposob jaki pis ingeruje czyli odstrzal, mordoanie zwierzat, to przyroda i istoty zywe potrafia przetrwac niekorzystne warunki
Kresek
4 lata temu
Nie ma się co dziwić. US-mani to przeważnie potomkowie ludzi bardzo prostych, że nie napiszę prymitywnych. Stąd taka mentalność, której później nie zmienił dopływ inteligencji.
xxx
4 lata temu
W Brukseli jest jeden !!!
TW Oscar
4 lata temu
Jak wymarły, widziałem rudego w Sopocie
!!!!!!!!!!!!!...
4 lata temu
Jak czytam te komentarze to mi ręce opadają.Głupota goni głupotę ! Jak nie masz nic ciekawego do napisania to nie pisz jeden z drugim. "Mojego psa naszła ochota to kota wyłomotał , ale czy coś z tego będzie ?" Jeden z inteligentnych komentarzy!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić