o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Gdańsk. Przypadkowy ślad doprowadził do intrygującego znaleziska

91
Podziel się

Fundacja Latebra odkryła niemiecki samolot z czasów II wojny światowej w zbiorniku wodnym znajdującym się na terenie gdańskiej dzielnicy Kokoszki. Prace ruszyły w sobotę rano. Początkowo trzymano je w tajemnicy. Na miejscu używany jest ciężki sprzęt.

Gdańsk. Przypadkowy ślad doprowadził do intrygującego znaleziska
(Facebook.com)
bDovHgkB

Na ślad niemieckiej maszyny trafili przez przypadek. Skupieni wokół fundacji entuzjaści historii i militariów, specjalnie nie informowali o zaplanowanym wydobyciu maszyny. Chcieli mieć pewność, że to co spodziewają się znaleźć, faktycznie znajduje się na dnie. Gdy okazało się, że mają rację rozpoczęli relacjonowanie prac na Facebooku.

Raczej nie spłonął, tylko po prostu jest rozbity – słychać rozentuzjazmowany głos jednego z poszukiwaczy w facebookowej transmisji z miejsca prac. Po chwili głos dodane, że na częściach samolotu zachowała się nawet farba.

bDovHgkD

Około 2 lata temu Latebra badała teren na Kokoszkach georadarem. Jak mówi Robert Miryn w rozmowie z Patrykiem Szczerbą z portalu Trojmiasto, podczas badania pojawiła się "anomalia magnetyczna". Dała ona początek przygotowaniom do trwającej właśnie akcji.

Latebra zaczęła zbierać niezbędne informacje, przepytywać mieszkańców i zabiegać o niezbędne pozwolenia. W efekcie, w minioną sobotę o 8 rano,
udało się rozpocząć eksplorację dna zbiornika.

Duża ilość uzbrojenia, zarówno karabin maszynowy, jak i działko 20 mm, sugerują, że to jakiś wielozadaniowy Junkers – 88 albo 188 – mówi jeden z poszukiwaczy, który dodaje, że wstępną identyfikację potwierdza tabliczka na jednym ze znalezionych elementów.

bDovHgkJ

Samolot, prawdopodobnie omyłkowo, zestrzelili sami Niemcy. Elementy dwusilnikowej maszyny są obecnie wydobywane. Później zostaną oczyszczone, co pozwoli na dużo bardziej wnikliwą identyfikację. Poza elementami uzbrojenia i rozbitymi fragmentami kadłuba udało się znaleźć m.in. koło samolotu.

Na miejscu pracuje około 40 osób. Na samym wydobyciu Junkersa prace w terenie jednak się nie zakończą. Jak informuje Trojmiasto w odległości 200 m od zbiornika ruszają poszukiwania innego samolotu – rosyjskiego szturmowca Ił-2.

bDovHgkK

*Latebra to gdańska fundacja. *Działa od 24 lat i zajmuje badaniem historycznych tajemnic, poszukiwaniem zaginionych i ukrytych dzień sztuki oraz militariów.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: polscy piloci w Bitwie o Anglię
bDovHgle
KOMENTARZE
(91)
emajka
2 lata temu
dla wszystkich zagadką jest zapewne - ile wraków znajduje się wciąż pod ziemią. Zresztą jak pokazuje życie zagadek jest znacznie więcej, a do gry uczestnicy mają wyłącznie 1 planszę, w dodatku mocno wysłużoną
mar12
2 lata temu
kontrolki w kokpicie jeszcze się świeciły ;-)
Ja
2 lata temu
Niemiecki? A nie czasem nazistowski? Przecież na Polskę napadli naziści a nie dobrzy niemcy.
bDovHglf
Wiciu
2 lata temu
Niech ta ekipa sprawdzi, czy to nie brzoza strąciła ten samolot lub bomba termobaryczna. Tak w ogóle to należy zapytać tow. Maciarewicza czy tam też trzech przeżyło, jak pod Smoleńskiem.
J-63
2 lata temu
No widzicie! I po co wydawać kase na jakieś tam karakale. Wkrótce wyciągniemy z błota całą flote wspaniałych maszyn.
Najnowsze komentarze (91)
Jack40
2 lata temu
To tak jak w Syrii omyłkowo wojska Assada zestrzeliły ruski samolot
kasza
2 lata temu
gfdybv
kasza
2 lata temu
kasza
kasza
2 lata temu
czy spatkobiercy bez imiennego spadku juz stoja w kolejce?
kg
2 lata temu
Wściekłotok w komentarzach świadczy o kondycji naszego społeczeństwa.
hm
2 lata temu
Tak po prostu koparą...
pawel
2 lata temu
o jej jaki piękny samolot ...nowy ???
wawa
2 lata temu
Spadł przez sztuczną mgłę?
bDovHgkX
Racjonalista
2 lata temu
"Skupieni wokół fundacji entuzjaści historii i militariów, specjalnie nie informowali o zaplanowanym wydobyciu maszyny. Chcieli mieć pewność, że to co spodziewają się znaleźć, faktycznie znajduje się na dnie." No dobra, dobra !!! Ale ja się pytam: Ale gdzie się podziały te drewniane skrzynki wypełnione kęsami metalu o złotawym kolorze, które przewoził ten samolot???????????
kkkj
2 lata temu
czy na tej tabliczce pisze " BOLEK "
Piotr
2 lata temu
Za wszystkie prace związane z druga wojna światowa zapłacić powinien nasz odwieczny przyjaciel czyli Niemcy lub jego mocodawca czyli Watykan .
de
2 lata temu
A co z pilotami? ... w maszynie.
Dziadek Marek
2 lata temu
pierwszy lepszy zakład blacharski zrobi z tego "nówkę sztukę, nieśmiganą..." i jeszcze wystawi papiery że pierwszy właściciel i że nie był "bity" :-)
Hermann
2 lata temu
Według naocznych świadków rycerski lotnik z Luftwaffe przed katastrofą kręcił na niebie napisy Konstytucja.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić