Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Globalne ocieplenie może przyspieszyć. Winny czerwony śnieg

12
Podziel się:

Specjalny gatunek alg sprawia, że śnieg robi się czerwony. To z kolei przyczynia się do topnienia lodowców o nawet 17 proc. szybciej niż do tej pory sądzono.

Back Camera
Back Camera (Peretz Partensky/Wikimedia CC BY-SA 2.0)

Chodzi tu o algę zawłotnię śnieżną. Farbując śnieg, pozbawia go jednej z najistotniejszych jego właściwości – odbijania promieni słonecznych. Biały puch zabarwiony na czerwono pochłania je i topnieje. To z kolei uruchamia kolejną reakcję. W stopionej, cieplejszej już wodzie pojawia się jeszcze więcej mikrobów.

Zdaniem prof. Romana Diala z Alaska Pacific University stanowi to poważny problem. Jak twierdzi, nieujmowanie wpływu tych alg na zmianę klimatu sprawia, że znacząco niedoszacowane są trwający wzrost temperatury i podnoszenie się poziomu wody w oceanach, co zagraża milionom osób.

Biorąc pod uwagę globalny wzrost temperatury, glony najprawdopodobniej rozprzestrzenią się najszybciej na płaskich połaciach śniegu. Mowa tu zatem o Grenlandii i Antarktyce. Tymczasem są to regiony niezwykle istotne dla klimatu świata – cytuje Diala brytyjski "Daily Mail".

Czerwony śnieg to jednak nie jedyna rzecz, która martwi naukowców. Ich zdaniem istotnymi zagrożeniami są popiół ze spalanej biomasy i kurz z regionów rolniczych, które coraz częściej spotyka się na lodowcach. To może dodatkowo przyspieszyć rozwój mikrobów.

Niecodzienne zjawisko czerwonego śniegu po raz pierwszy opisał kapitan John Ross w 1818 roku. Przepływał wtedy ze swoją ekspedycją przez Przejście Północno-Zachodnie w Archipelagu Arktycznym. Odnotował, że śnieg w niektórych miejscach był tak czerwony jak wino.

Zobacz także: Zobacz też: Azjatyckie lodowce w niebezpieczeństwie

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Ann
5 lata temu
Pretensje miejcie do Chin, bo to oni najbardziej trują. Niemcy zresztą też. Poza tym klimat co kilkaset lat się ociepla, więc nie siejcie fake news-ów -.-
Gość
5 lata temu
Co za marnotractwo! wylać tyle czerwonego wina na plaże,szkoda
Goś
5 lata temu
Może byście się tak, droga redakcjo, zdecydowali na jedną wersję, bo kilka dni temu czytałam tu na o2, że epoka lodowcowa nadchodzi!
Han
5 lata temu
Mózgi wam topnieją głupie pismaki!
Iksjusz
5 lata temu
No to szykuje się nowy Światowy POdatek. Każdy globista raz w tygodniu ma dostarczyć zamrożone wiaderko lodu na Punkt Zborny, stamtąd ... ONZ wyśle na Biegun.
zeb
5 lata temu
wystarczy wyhodować algi białe pożerające czerwone
Gutmen
5 lata temu
To i tak topnieje. Co za roznica czy teraz zaraz czy zaraz potem skoro algi to naturalny powód a skoro tak to tym bardzoej nie ma problemu. Oceany i morza sie podniosą. Kielce będą miastem portowym polowa zachodniej Europy zniknie ...pytanie I co z tego skoro w glownej mierze sami z tym nic nie robią a mają najwiekszy wplyw? Im to nie przeszkadza to mi tez nie. Mieszkam w gorach
KoSzMarek007
5 lata temu
A może natura postanowiła sama ograniczyć liczbę czlowiekow,
pilot
5 lata temu
Te "algi" rozpryskuja z samolotow.Najpierw sa to takie biale smugi, za samolotami, a po 120 dniach spada to na ziemie, i jak razem ze sniegiem to w zaleznosci od pierwiastka dostaje takich kolorow.
przerąbane
5 lata temu
No to koniec.
Arek
5 lata temu
No to panowie i panie naukowcy od klimatu, kubły z białą farbą w rękę, pędzel w drugą i malować lodowce na biało żeby odbijały promienie słoneczne. Chyba, że wolicie siedzieć w ciepłych pokojach przy kawie i stukając w klawiaturę pisać strachliwe przepowiednie o ociepleniu klimatu.
haracziri
5 lata temu
opodatkować algi!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić