aktualizacja 

#greatesthits Uważaj na modliszkę!!

Ponad trzydzieści lat temu duet Daryl Hall & John Oates nagrał przebój "Maneater". Piosenka jest ponadczasowa i zawsze będzie aktualna.

Maneater
Maneater (Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

John Oates miał pomysł, żeby "Maneater" była piosenką reggae. Spodobały mu się akordy, ale nie rytm. Stwierdził, że piosenka nie ma pulsu i coś musi dodać do kompozycji. Postanowił zaczerpnąć z charakterystycznego brzmienia wytwórni Motown. Składającego się z silnie wyeksponowanej stopy perkusyjnej poprzez 2-3 mikrofony (obecnie taki sposób nagrywania przyjął się na całym świecie) oraz prowadzonej na pierwszym planie linii basu.

Zespół nie spodziewał się, że "Maneater" będzie przebojem. Według Daryla Halla kompozycja miała zupełnie inne brzmienie niż pozostałe piosenki, które w tamtych czasach były popularne w radiu. Hall & Oates zaryzykowali i im się udało. Wokalista chciał, żeby utwór był dłuższy. Na szczęście współautorka kompozycji Sara Allen nie pozwoliła na to.

Pierwotnie hit miał miał opisywać Nowy Jork lat osiemdziesiątych. Utwór mówił o chciwości i skąpstwie. Jednak duet Hall & Oates doszedł do wniosku, że główną bohaterką piosenki będzie kobieta. Według nich, taki zabieg artystyczny był łatwiejszy w odbiorze dla słuchacza.

Utwór podbił parkiety lat 80. Przez dłuższy czas okupował pierwsze miejsca listy przebojów na całym świecie. Duet Hall & Oates wciąż koncertuje i ma się świetnie. Chociaż ostatni album wydali siedem lat temu. Czekamy na następny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić