o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

"Houston , mamy… pokój"

64
Podziel się

NASA doprowadziła do zamontowania pierwszego w historii misji kosmicznych dmuchanego modułu mieszkalnego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Houston , mamy… pokój"
(NASA)
bDXGDFGt

„Pokój” nosi nazwę Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Wykonała go wynajęta przez NASA firma z Las Vegas, Bigelow Aerospace. Całość kosztowała prawie 18 mln dolarów - informuje news.sky.com.

Pomieszczenie jest pompowane jak balon. Udany montaż elastycznego modułu, dającego dodatkową przestrzeń dla astronautów, został okrzyknięty „kamieniem milowym” w programie ISS.

Pierwsza próba nadmuchania pokoju skończyła się fiaskiem. Inżynierowie z NASA mieli problemy z rozłożeniem modułu. Nie udało się rozwinąć go w pełni. Teraz ogłosili sukces.

bDXGDFGv

Przed pierwszym wejściem do modułu astronauci muszą odczekać tydzień. NASA chce mieć pewność, że balon jest hermetyczny.

BEAM to eksperymentalna przestrzeń o wymiarach 3,2 na 4 metry. Balon waży 1360 kg, jest łatwy transporcie. Ma być testowany przez dwa lata. Astronauci będą przebywali w nim po kilka godzin i robili pomiary, by ocenić, czy jego wnętrze jest całkowicie bezpieczne.

bDXGDFGB

Autor: Olga Mazur

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bDXGDFGW
KOMENTARZE
(64)
...
5 lata temu
iss terroryści są w kosmosie
Wilkzlasupeln...
5 lata temu
Przycisk home z Iphone. Przypadek? Nie sądzę.
migiwkrent
5 lata temu
a widzieliście pod tym modułem astonaute?
bDXGDFGX
Ssaa
5 lata temu
Jak stwierdzą, ze jest niebezpieczne, to koledzy zamkną za nimi śluzę. I będzie OK.
faaff
5 lata temu
żałosne to jest żeby jakiś badziewny dmuchany balon wsadzili jako moduł. Przecież można było z tworzywa i metalu jak całość. Zamiast zrobić jebutną stację od razu i co chwile dowozić elementy to oni się tam bawią 20 lat w jakieś ciasne rury. Tak wiem że to trudno tam zawieźć takie duże elementy bla bla. Ale jeśli mają taki duży budżet to nic tylko latać w te i z powrotem. Już nie mówiąc że te rakiety są jednorazowe a paliwo na start to też miliony. Bez sensu. Jakby nie mogli raz porządnie dupną rakietę wystrzelić w kosmos i zawiesić na orbicie.
ktos
5 lata temu
"...wynajeta przez NASA firma..." co za bzdury . Niech autor bardziej sie przygotuje z materialem zanim cokolwiek napisze, bo tylko wprowadza w blad.
Bart
5 lata temu
kort tenisowy to nie jest, ale niewątpliwie jest to najdrozszy pokój na świecie
Gość H.
5 lata temu
Przeniosłem się na fora WP, bo na Interii jakiś troll ukradł mi nicka i pisze za mnie posty. Miałem już tego dosyć! Nerwy zszargane i wstyd wyjść z domu, bo wszyscy dookoła wiedzą jaki nick przybrałem i używałem od lat. Na szczęście mama była dla mnie wsparciem i porozmawiała ze mną o tym strasznym koszmarze. Zresztą nawet wróżbita Maciej polecił mi nie przejmować się tym czubkiem i stwierdził, że jestem dla świata bardziej wartościowy od niego. Powoli odzyskuję psychiczną równowagę. Kamień z serca...
nasasa
5 lata temu
większa mozliwosc przeciecia powłoki niz statku kosmicznego albo stacji orbitalnej
axb
5 lata temu
Jest tu kilku komentatorów *Ara, koks), którym radzę, aby się udali pod adres: Warszawa, ul. Sobieskiego 9
kryptonit
5 lata temu
Czy to jest dmuchana "gwiazda śmieci"?
zz
5 lata temu
kogo robią w balona
cv
5 lata temu
Głowa to ludzi by rozbolała jak by się dowiedzieli że są produktem stworzonym do pracy przez wyższą cywilizacje,nazywaną ufo,ciekawe ich myślenie skąd się wzięli z kijanki haha
bDXGDFGP
Andrzej
5 lata temu
Baloniku mój malutki, Rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, Przebrał miarę - no i trach!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić