Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Indie. 17 policjantów zabitych w zasadzce komunistycznych rebeliantów

42
Podziel się:

Siedemnastu indyjskich policjatów zostało zabitych, a kolejnych czternastu rannych w ataku maoistowskich partyzantów. To element rebelii trwającej już od ponad pół wieku we wschodnich Indiach.

Indie. 17 policjantów zabitych w zasadzce komunistycznych rebeliantów
(East News, Agence India Press,Andrew Gombert)

Do ataku doszło w dystrykcie Sukma w środkowo-wschodniej części Indii. Policjanci, należący do jednostek walczących z maoistowską rebelią w stanie Chhattisgarh, zostali prawdopodobnie wciągnięci w pułapkę w sobotę po południu.

Jak mówi szef lokalnej policji, Shalbh Sinha, po operacji poszukiwawczej, odnaleziono ciała 17 policjantów Rebelianci zrabowali również broń należącą do zabitych funkcjonariuszy

Region, w którym działali policjanci, jest uznawany za jedną z twierdz maoistowskich powstańców, powołujących się na ideologię stworzoną przez twórcę komunistycznych Chin, Mao Zedonga.

Zobacz także: Indie. Małe tygrysy na środku drogi

Powstanie maoistowskie w Indiach

Powstanie maoistowskie w Indiach trwa, z przerwami, od 1967 roku. Obecnie na terenie kraju, zwłaszcza jego wschodniej części, operuje kilkanaście bojówek, które często angażują się w walki z policją. Powstańcy, zwani Naksalitami, sprzeciwiają się funkcjonującym w Indiach stosunkom gospodarczym, które uważają za przedłużenie systemu kastowego.

Występują głównie w imieniu wykluczonych, często skrajnie biednych wspólnot. Zwykle pozbawionych ziemi chłopów oraz mieszkańców slumsów. Sprzeciwia się też dzieleniu mieszkańców wrogie sobie grupy religijne. W ostatnich latach w wyniku powstania ginie rocznie kilkaset osób. Rząd Indii uważa maoistów za organizację terrorystyczną oraz często zarzuca Chinom udzielanie im wsparcia oraz schronienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
To jakiś żart
3 lata temu
PÓŁTORA MILIARDOWE PAŃSTWO posiadające olbrzymią armię i broń nuklearną nie może poradzić sobie przez 50 lat z kilkusetosobowymi bojówkami prymitywnych prostaków.
cia
3 lata temu
TAM GDZIE KOMUNIZM TO DLOD I SMROD
ado
3 lata temu
w imię mao wymordowano więcej ludzi niż hitlerowcy
ollo
3 lata temu
GDzie "komuna" panuje,tam tylko smierć i zamęt.Powinien wirusik do nich zaglądnąć..
bogu
3 lata temu
Komuniści nie zasługuja na żadne ludzkie prawa.
bogu
3 lata temu
Komuniści nie zasługuja na żadne ludzkie prawa.
Tu i teraz
3 lata temu
religie są jeszcze gorsze od ideologi a liczba ofiar dużo większa
wytyk
3 lata temu
Kolumbia - partyzantka komunistyczna zwalczana przez rząd przez ćwierć wieku i przyszedł jeden szef kartelu kokainowego i rozprawił się z całą partyzantką w dwa miesiące
pis,prawica
3 lata temu
co lewica ma wspólnego z komuna /tylko socjal/
pawel
3 lata temu
a ci co wsadzili Komendę na 18 lat jeszcze żyją ...
jan12
3 lata temu
mając takie duże siły zbrojne, i uzbrojenie ...Indie nie są w stanie poradzić sobie z taka miniaturową struktura zbrojną? ps. to co warte są takie siły zbrojne i policja w tak wielkim kraju????
antyklerykał
3 lata temu
a w PRL zabijali milicjantów i nie tylko, i dzisiaj w polsce katolickiej są /bohaterami/ !!!!!!!!
Gerwazy
3 lata temu
Chiny to teoretyczne państwo komunistyczne. Gdyby takie było nie przetrwało by ani 50 lat bo komunizm to oszustwo,kradzieże,niszczenie o populizm podobnie jak w Polsce pis to nie prawica ale typowa lewica i widać po 5 latach tego efekty .Komuna zawsze zniszczy wszystko a sama się wzbogaca. Typowy pis i kler.
...
3 lata temu
Komunizm to narzędzie masonerii !!!!Stworzyli go !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić