REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas26.10.19 (19:49)

Islandia. Porównali zdjęcie do stanu sprzed 40 lat. Wstrząsający efekt

Aby ukazać, jak szybko topnieją lodowce Islandii, naukowcy wykorzystali kilkudziesięcioletnie zdjęcia lotnicze i zestawili je z nowymi fotografiami, które wykonano przy pomocy drona. Wyniki analizy mają uświadomić, jak dużym problemem jest stale ocieplający się na klimat.
University of Dundee

Badania na Islandii zostały przeprowadzone przez szkockiego naukowca. Dr Kieran Baxter z Uniwersytetu w Dundee opisał zmiany, jakie zaszły w grupie lodowców znajdujących się po południowej stronie Vatnajökull, jednej z największych pokryw lodowych w Europie.

Archiwa są ogromne, skorzystaliśmy tylko z ich małej części, żeby pokazać, w jaki sposób ocieplający się klimat ujawnia się w naszym regionie – twierdzi Dr Kieran Baxter.

REKLAMA
University of Dundee

Stan lodowców sprawdzono na podstawie zdjęć z ostatnich 40 lat. Aby tego dokonać, porównano mapy lotnicze wykonane w latach 80. XX wieku przez instytut National Land Survey of Iceland. Zostały one przemodelowane w 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania. Następnie zestawiono je z nowymi zdjęciami tych samych miejsc, które wykonane dronem.

Ta metoda pozwala nam tworzyć unikalne obrazy pokazujące, jak bardzo zmieniły się krajobrazy w ciągu ostatnich 30–40 lat – dodaje Baxter.

Zobacz też: Starożytna skała pod lodowcem. Niesamowite odkrycie na Antarktydzie

Zdjęcia mogą budzić wielki niepokój. Skala stopniałego lodu na opublikowanych fotografiach jest ogromna. Naukowcy twierdzą, że duże przyspieszenie topnienia zauważono przede wszystkim w południowo-wschodniej Islandii. Wysokość pokrywy lodowej Vatnajökull, która obejmuje 7,7 tys. km. kwadratowych i stanowi 8 proc. powierzchni kraju, w ciągu 30 ostatnich lat zmniejszyła się na całym swoim obszarze średnio o 20 metrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij