aktualizacja 

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego o ustawie PiS

248

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS z 22 grudnia 2015 jest niezgodna z konstytucją - brzmi dzisiejszy wyrok TK.

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego o ustawie PiS
(East News, Andrzej Iwanczuk)

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński ogłosił wyrok. Na dwudniowym posiedzeniu Trybunał rozpatrywał połączone skargi grup posłów, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowej Rady Sądownictwa.

Zastrzeżeń było wiele. Rzepliński mówił o "tworzeniu instytucji publicznej w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie", co "narusza zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez TK oraz zasadę racjonalności ustawodawcy". TK orzekł, że ustawa PiS jest niezgodna z art. 7, 112 i 119 ust. konstytucji RP, a także z zasadą poprawnej legislacji wynikającej z art. 2 konstytucji.

Trybunał orzekł dokładnie, które zapisy ustawy PiS są niezgodne z konstytucją. Uznał za takie:

- tryb uchwalenia noweli (m.in. brak vacatio legis);
- przepisy o zgłaszaniu kandydatów na sędziów TK;
- przepisy ws. stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta;
- katalog kar dyscyplinarnych złożenia sędziego z urzędu;
- przepisy o złożenie sędziego TK z urzędu przez Sejm;
- przepisy o składach orzekających Trybunału;
- przepisy o rozpoznawaniu spraw według kolejności;
- wydłużenie terminów na rozpatrzenie spraw w TK;

Przedmiot badania nie może być podstawą orzekania. Sędziowie TK są niezawiśli, mogą odmówić zastosowania przepisu ustawy lub zastosować ją z wyłączeniem niektórych przepisów. Nie można nie publikować wyroku TK stwierdzając nieważność postępowania - podał w uzasadnieniu wyroku sędzia Biernat.

Pośpiech w pracach nad projektem był niewskazany. Sejm powinien był pracować nad projektem z rozwagą. Sejm naruszył zasady legislacji, m.in. tempem pracy przy noweli i nieopiniowaniem projektu przez właściwe organy - dodał Biernat.

Wśród sędziów pojawiły się zdania odrębne do wyroku. Zgłosiło je dwoje sędziów powołanych przez Andrzeja Dudę - były poseł PiS Piotr Pszczółkowski oraz Julia Przyłębska.

Trybunał obradował w składzie 12 sędziów. Po przedstawieniu wniosku zaskarżającego zmiany, które Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało pod koniec zeszłego roku, przewodniczący sędzia Rzepliński wysłuchał wniosków stron skarżących. Wnioskodawcy nie zostawili na zmianach prawnych wprowadzonych przez PiS suchej nitki.

Strony rządowa i parlamentarna nie stawiły się na posiedzeniu. Rząd i większość parlamentarna twierdzą, że posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego było nielegalne, a orzeczenie wydano większością sędziów niezgodną z zapisami ustawy, którą Sejm uchwalił w grudniu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić