o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Już niedługo L4 na stres. Wypalenie zawodowe uznane za nową jednostkę chorobową

32
Podziel się

Nie lubisz swojej pracy, jesteś już nią zmęczony? Wkrótce będziesz mógł otrzymać przez to zwolnienie lekarskie. WHO, czyli światowa organizacja zdrowia, wpisała wypalenie zawodowe na listę oficjalnych jednostek chorobowych. Na temat coraz częściej spotykanego zjawiska na rynku pracy wypowiadają się też polscy eksperci.

Już niedługo L4 na stres. Wypalenie zawodowe uznane za nową jednostkę chorobową
(iStock.com, Motortion)
bDzaHMUl

Wypalenie zawodowe już niedługo powodem L4. Według ogólnodostępnych definicji jest to syndrom, który pojawia się u pracownika w wyniku ciągłego stresu, spowodowanego wykonywanymi na co dzień obowiązkami.

To nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa, a pracownik na myśl o pracy – to najczęściej powtarzane słowa – ma w głowie jedno zdanie: „Rzygać mi się chce” - mówi w rozmowie z Wysokimi Obcasami psychiatra Maciej Klimarczyk.

Uwagę na problem zwracają światowe organizacje zdrowotne. Decyzja WHO o umieszczeniu wypalenia zawodowego na liście chorób ma przede wszystkim sprawić, że pracodawcy, ale też i przede wszystkim pracownicy uzmysłowią sobie, jak istotne są takie kwestie jak przyjemność odczuwana z wykonywanej pracy czy dobrze wykwalifikowana i profesjonalna kadra menedżerska zarządzająca kapitałem ludzkim w firmie.

bDzaHMUn

Wypalenie od 2020 roku będzie miało swój kod i kryteria diagnostyczne. (…) To sygnał: „Halo! Mamy problem” – dodaje Maciej Klimarczyk.

Zobacz także: Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem

Co wpływa na tworzenie się wypalenia zawodowego? Według ekspertów wyróżnić można 5 głównych przyczyn, z tego dwie wynikają z działań pracodawców, a trzy leżą po stronie pracownika. Jako jedną z nich można wyróżnić sytuację, w której szef zarządza firmą poprzez strach. Kolejną jest nakładanie przez niego na swoich podwładnych zbyt dużej ilości obowiązków i zadań nierealnych do wykonania.

bDzaHMUt

Wiele zależy też od nas samych. Maciej Klimarczyk uważa też, że częstym powodem zmęczenia pracą jest brak odpowiedniego wypoczynki oraz brak asertywności, który objawia się milczeniem na temat swoich potrzeb i oczekiwań od pracodawcy. Jako ostatnią, piątą przyczynę wypalenia zawodowego psychiatra podaje… złe miejsce pracy. Według niego niektórzy po prostu nie nadają się do wykonywanego zawodu.

Czasem po prostu, tak najzwyczajniej, osoba jest na niewłaściwym miejscu. I nie ma złego szefa, nadmiaru obowiązków, wypalenie nie jest pochodną braku troski o siebie, o odpoczynek. Po prostu praca, którą wykonuje, nie jest dla niej – przekonuje Maciej Klimarczyk w rozmowie z Wysokimi Obcasami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDzaHMUu
bDzaHMUO
KOMENTARZE
(32)
xxx
rok temu
Tylko jak to sprawdzić, żeby wszyscy nie poszli na L-4?
głupota bez g...
rok temu
to wam podpowiem że na dzień dobry 80% ją ma a tera dopiero będą jaja. Jak pracodawca nie wymyśli premii za brak l4 to połowa będzie leżeć do góry tyłkiem. Przecież przy tej chorobie mogą chodzić latać pływać i zus im naskoczy
bzrb
rok temu
Ale będą nadużycia. Jak się praca nie podoba to trzeba poszukać sobie innej, a nie kombinować. Podobno nie ma bezrobocia
bDzaHMUP
aswer
rok temu
Praca powinna spełniać podstawowe warunki pracy. W dużych skupiskach w jednym pomieszczeniu to na zdrowie psychiczne wpływa negatywnie.
hgfkl
rok temu
jak sie goni ludzi do roboty jak bydlo to tak jest
Najnowsze komentarze (32)
ot co
rok temu
Nie istnieje coś takiego jak L-4. Od wielu lat. Co niektórzy jak widać żyją jeszcze jak za komuny.
Anka
rok temu
ja się tak wypaliłam, że od nedzielnego południa już miałam bóle brzucha i niepokój wewnętrzny. znacznie się poprawiło jak przeszłam na pół etatu; teraz pracuję na zmianę 2 albo 3 dni w tygodniu... I mam mnóstwo cudownego czasu na książki, filmy.. życie nie polega na przewracaniu papierów w urzędzie...
oko
rok temu
Co za bzdury. Już teraz widać, że psychiatra nie będzie w stanie tego zdiagnozować, a psycholodzy nie będą w to wdrażani. Kancelarie zacierają ręce, sądy zostaną zakopane pod pozwami od pracowników z byle głupot.
ja
rok temu
jedne choroby WHO wykreśla z listy chorób, inne wpisuje...
co zmieni L-4
rok temu
wypalenie zawodowe było, jest i będzie. To żadne odkrycie. A dlaczego ludzie się wypalają? Jest to tu wyraźnie napisane, więc zamiast ludziom dawać L-4, to może lepiej zapobiegać wypaleniu i zadbać SOLIDNIE o prawa pracownicze: wziąć się porządnie, za szefów chamów; kontrolować zakres obowiązków - wyznaczyć normy pracy; zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracownika; zakazać firmom wyzyskiwania pracowników na samozatrudnieniach; dać możliwość pracownikowi nagrywania rozmów służbowych - zdobycia dowodów na czynniki stresogenne. W pracy można się wykończyć! Owszem można zmienić pracę, ale można też coś zmienić w pracy!!!
ork z warcraf...
rok temu
praca, praca
XD
rok temu
he he he ... no to pracodawcy beda zatrudniac tylko na b2b ... tacy pracownicy nie choruja
Marta
rok temu
Przeciez od dawien dawna ludzie brali l4 od psychiatry. Teraz tylko oficjalnie poda sie powod ze to wypalenie zawodowe co daje pracodawcom droge do zwolnien
bDzaHMUH
e tam
rok temu
a gejów wypisali, choć naukowo udowodniono braki w mozgu takich osóbb...
Dzięki Pis
rok temu
Prowadzę jedno osobową działalność nic mnie tak nie wypala jak składka na ZUS , aby oddać na czysto 1317 zł to dla mnie 2 tygodnie pracy !!!!!!!!!!
lekarz
rok temu
W Polsce nie ma obowiązku pracy,nie ma nadziałów pracy,nie ma niewolnictwa.Jeżeli ci nie pasuje zwolnij się,negocjuj,zmieniaj swoje życie.Co ma zmienić tydzień czy dwa odsunięcia od obowiązków to nie grypa, nie minie.Jeżeli wystawię takie zwolnienie to będzie chyba cud.
Pawel
rok temu
Jak znam zycie to na te chorobe beda glownie "chorowac" urzedasy,nauczyciele i policjanci.
harcerzyk
rok temu
no to teraz 80% pracownikow na zwolnienie ! bo mniej wiecej tyle wykonuje swoja prace bo musi i jej nie cierpi.
Gal Anonim
rok temu
Ludzkość głupieje !!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić