o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Kanadyjka odkryła nowy gatunek. "Osobna gałąź na drzewie życia"

71
Podziel się

Hemimastix kukwesjijk nie ma wspólnych cech genetycznych z żadnym żyjącym organizmem. Kanadyjka dokonała odkrycia w błocie z Nowej Szkocji.

Kanadyjka odkryła nowy gatunek. "Osobna gałąź na drzewie życia"
(Dalhousie University, Yana Eglit)
bESgWJQR

Badaczka z Uniwersytetu Dalhousie znalazła niezwykłe mikroorganizmy. Yana Eglit jest przekonana, że należy im się własne miejsce na drzewie ewolucyjnym. To pogląd zgodny z najnowszymi ustaleniami specjalistów zajmujących się klasyfikacją organizmów.

Kanadyjka znalazła przedstawicieli dwóch gatunków drobnoustrojów. Jeden z nich był dotąd nieznany. Nazwano go Hemimastix kukwesjijk. Właśnie opublikowano wyniki bardzo dokładnych badań genetycznych znalezionych mikroorganizmów - informują kanadyjskie media.

Nie znamy żadnego organizmu, który byłby blisko z nimi spokrewniony - mówi Alastair Simpson, profesor biologii na Uniwersytecie Dalhousie i współautor badania.

bESgWJQT

Są jednokomórkowe, mierzą 0,02 milimetra. Otoczone są włoskami, jednak w przeciwieństwie do organizmów, które mogłyby je przypominać, poruszają nimi chaotycznie, a nie w sposób skoordynowany. Organizmy te sprawiały dotąd naukowcom wiele kłopotów. Nie potrafiono ich zaklasyfikować ani do królestwa zwierząt ani roślin. Daleko im też do grzybów, nie są również bakteriami.

Yana Eglit znalazła organizmy podczas spaceru. Próbkę błota włożyła do fiolki. Po pewnym czasie, w laboratorium do suchej gleby dolała wody i zaczęła ją obserwować. Ku swojemu zdziwieniu dostrzegła pod mikroskopem dwa gatunki niezwykle rzadkich mikroorganizmów.

Teraz badaczka prowadzi hodowlę Hemimastix kukwesjijk. Liczy na to, że dokładniejsze badania pozwolą sprecyzować miejsce na ewolucyjnej osi czasu, w którym drobnoustrój powinien być umieszczony.

bESgWJQZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESgWJRu
KOMENTARZE
(71)
df
3 lata temu
są z kosmosu.
Zeby bylo jas...
3 lata temu
Moze by warto dodac, ze Uniwersytet Dalhousie znajduje sie w Halifaxie. Nie trzeba bedzie szukac na mapie jesli ktos zainteresowany miejscem tego wydarzenia.
Opinia Biegłe...
3 lata temu
Kretynka już lepszej nazwy jak Hemimastix kukwesjijk nie mogła wymyślić widać że BABA nic tylko utrudnić życie potrafi.
bESgWJRv
wazzi
3 lata temu
Chyba nie takie rzadkie jak w przypadkowej grudce błota były aż dwa gatunki. Raczej nikt na nie zwrócił uwagi i nie badał grudek błota.
zdzichu
3 lata temu
ta wiadomość zmieniła moje życie, chyba dzisiaj nie zasnę
KS
3 lata temu
Zastanawiam się co to za naukowcy, którzy mają problem ze sklasyfikowaniem pierwotniaka... Czyżby Ci naukowcy chodzili w szkole na wagary, czy poprostu redakcja o2 próbuje zainspirować czytelnika fałszywymi informacjami?
dd33
3 lata temu
Niby sensacja, że nowy organizm, a okazuje się, ze już od dawna jest znany tylko niezwykle rzadko spotykany. Znowu jakiś nieprofesjonalny artykuł WP
naukowiec
3 lata temu
Nowy organizm, potrafiący zniszczyć życie w Polsce: Jarosławus Kaczkowienzis.
dario
3 lata temu
Coś mi nie pasuje. Odkryła nowy organizm, który występuje bardzo rzadko. Czyli ktoś wcześniej też musiał spotkać ten organizm.
abece
3 lata temu
"Yana Eglit znalazła organizmy podczas spaceru" - (mają 0,02mm)... Gratuluję niezłej ściemy!
c
3 lata temu
I pomyśleć, jak mała musi być, jego krwinka.
jakotako
3 lata temu
A gdzie komentarze odnoszące się do polskiej polityki?! Ludzie! Co się z wami dzieje?!
aaa
3 lata temu
pomiędzy jarkiem i antkiem
bESgWJRn
kosmolog
3 lata temu
właśnie to coś jest kosmosu pewnie przyleciało na meteorycie zresztą jak życie na ziemi
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić