aktualizacja 

Kim Dzong Un stoi za globalnym atakiem hakerów. 150 krajów poszkodowanych

208

Korea Północna odpowiada bezpośrednio za zarażenie setek tysięcy komputerów niezwykle groźnym wirusem WannaCry. Amerykanie po raz pierwszy wprost wskazali winnego.

Kim Dzong Un stoi za globalnym atakiem hakerów. 150 krajów poszkodowanych
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Robert2004)

Amerykanie twierdzą, że mają dowody, które pogrążają Pjongjang. Złośliwe oprogramowanie WannaCry zainfekowało 300 tysięcy komputerów w 150 krajach. Do tej pory tylko podejrzewano Koreańczyków z Północy o zorganizowanie ataku, który sparaliżował wiele instytucji i firm, a także szpitali. Teraz USA twierdzą, że mogą to udowodnić - informuje BBC News.

Korea Północna musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności - domaga się doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Thomas Bossert.

Szkody wywołane atakiem hakerów Kim Dzong Una były ogromne. Europol mówił o miliardach euro strat. Szczególnie mocno odczuł to brytyjski odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. WannaCry zablokowało komputery w szpitalach i przychodniach. Lekarze musieli odwoływać operacje pacjentów. Atak dotkliwie odczuli między innymi Niemcy, Hiszpanie i Rosja, na terenie której sparaliżowane były usługi pocztowe.

Będziemy ścigać tych, którzy wyrządzają nam krzywdę lub grożą, niezależnie od tego, czy działają w pojedynkę, czy w imieniu organizacji przestępczych lub wrogich narodów - podkreślił Bossert.

Zobacz także: Zobacz także: Tajemniczy los 26 koreańskich kobiet

Globalny atak miał miejsce w maju 2017 roku. Tropy wiodą do grupy hakerów Lazarus. Jest ona ściśle powiązana z komunistycznym reżimem Kim Dzong Una.

Pjongjang już wcześniej wykorzystywał umiejętności swoich hakerów. W 2014 roku celem stała się wytwórnia filmowa Sony Pictures. Była to zemsta komunistów za film "Wywiad ze Słońcem Narodu", w którym przywódca Korei Północnej został bezceremonialnie wyśmiany.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić