Wróć na
Dagmara Smykla
|

Koronawirus. Palenie chroni przed zakażeniem? Eksperci rozwiewają wątpliwości

27
Podziel się

Ukraińskie i rosyjskie media społecznościowe opanowała plotka o rzekomo zbawiennych właściwościach papierosów. Wiele osób myśli, że palenie chroni przed zakażeniem koronawirusem. Szkodliwa plotka ma swoje źródło w autentycznym raporcie naukowym z Chin.

Koronawirus. Myślą, że palenie ich przed nim uchroni.
Koronawirus. Myślą, że palenie ich przed nim uchroni. (Getty Images, Jerome Gilles / NurPhoto)
bCHntryZ

Wschodnioeuropejskie media rozpowszechniają fake newsa o koronawirusie. Według ich autorów papierosy mają chronić palaczy przez zarażeniem śmiertelnym wirusem.

Plotka szybko zyskała popularność w mediach społecznościowych. Całe zamieszanie wywołał raport opisujący cechy wspólne chorych na COVID-19 w Wuhan, zatytułowany: "Cechy kliniczne 140 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w Wuhan w Chinach".

Zauważyli, że palacze stanowili bardzo niewielki odsetek chorych. Autorzy raportu opisali styl życia, warunki demograficzne i zdrowotne małej grupy 140 chorych. Zaledwie 9 pacjentów miało historię palenia papierosów, w tym dwóch było aktywnymi palaczami w momencie zakażenia.

bCHntrzb

Zobacz też: 2-miesięczna dziewczynka zaczęła wymiotować krwią. Była bierną palaczką

Przyczyny leżące u podstaw rzadkiego występowania COVID-19 u palaczy są nadal nieznane - podkreślili autorzy raportu, który można przeczytać m.in. na stronie Wiley Online Library.

Koronawirus. Myślą, że palenie ich przed nich ochroni

Dwa tygodnie po opublikowaniu raportu w rosyjskich i ukraińskich mediach pojawiły się sensacyjne artykuły o "szokującym odkryciu naukowców". Kolejni dziennikarze powtarzają, że palacze są "20-krotnie mniej podatni na zakażenie niż osoby niepalące". Powołują się na artykuł rosyjskiej agencji Federal Press, nie wiedząc, że oryginał został już usunięty ze strony po zweryfikowaniu informacji.

bCHntrzh

Jeden z tych artykułów dotarł aż do 163 523 odbiorców na Facebooku według CrowdTangle, narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych - alarmuje Digital Forensic Research Lab zajmujący się walką z dezinformacją.

Palenie w rzeczywistości osłabia organizm walczący z koronawirusem. 20 proc. pacjentów z koronawirusem, którzy wymagali hospitalizacji w USA, miało mniej niż 44 lata. Według Stantona Glantza, dyrektora Centrum Badań i Kontroli nad Tytoniem Uniwersytetu w Kalifornii, za ten stan rzeczy może odpowiadać popularność e-papierosów. Również chińscy naukowcy twierdzą, że palacze znacznie ciężej przechodzą koronawirusa od osób niepalących.

Palenie e-papierosów powoduje uszkodzenie rzęsek w drogach oddechowych. To właśnie ich skoordynowane ruchy powodują oczyszczanie się jamy nosowej ze szkodliwych substancji - tłumaczy Stanton Glantz w rozmowie z CNN.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCHntrzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHntrzC
KOMENTARZE
(27)
Gal Anonim
4 miesiące temu
Na głupich ludzi nie ma żadnego sposobu. Głupota jest chorobą nieuleczalną.
USA
4 miesiące temu
E -papierosy miały przykryć pojawienie się wirusa w USA !!!.
trener
3 miesiące temu
coś w tym może być skoro palacze mają smołę z dymu w płucach to i kanaliki płucne, które ten wirus atakuje mogą mieć zatkane lub mniej drożne przez co maja gorszą kondycje ale wirusowi też trudniej przez nie przeniknąć...mówiąc prościej wirus ma po prostu trudniej w ciężkim środowisku płucnym palacza
bCHntrzD
Hhh
3 miesiące temu
Ja słyszałem że na wirusa najlepszy jest wywar ze starej skarpety ( 2 tygodniowej ) i kobiecych starych majtek ( musi grubo śledziem walić ) wywar pić naczczo szklankę dziennie smacznego :)
Pińcetplus
3 miesiące temu
Ponoć wyznawcy naczelnika nie chorują, dzięki czemu spokojnie mogą iść na wybory.
Najnowsze komentarze (27)
pytam
3 miesiące temu
czyli palacze papierosów to mały odsetek a palacze c.o.?
Emi
3 miesiące temu
Psychomanipulacja medjalna.pomyslcie co by sie dzialo na swiecie gdyby media tak co roku oppisywaly grype jak terac koronawirusa.
barTu.. 33
3 miesiące temu
różnica pomiędzy tym czym nasiąkam a tym czym nasiąkał bym jest znacząca
barTu.. 33
3 miesiące temu
ja już się przekopałem... każdy kolejny to tylko kwestia czasu.. ma wszystko co potrzeba do życia i obserwator też w końcu nadejdzie chwila prawdy
pgb
3 miesiące temu
myślałem że to tak jak mi się potrzeba a jednak nie potrzeba
pgb
3 miesiące temu
właśnie tyle wniosły mi do życia...
Mariusz
3 miesiące temu
Jakim trzeba być głąbem żeby w to uwierzyć :(
vvVvv
3 miesiące temu
Fake news, to ten cały wirus. A "po drugiej stronie" siedzą władcy tego świata i "oglądają film" reżyserowany przez siebie...
bCHntrzv
Bell 407
3 miesiące temu
Po zweryfikowaniu dostrzegli, że palacze mogliby się wywinąć z planu depo i aby temu zaradzić ogłoszono wyniki badań naukowych na bazie nauki potwierdzonej na mitach zza oceanu
GRETA
3 miesiące temu
wirusy również nie znoszą smogu,dymu z plastiku, starego diesla a szczególnie trujący jest dla nich CO2
First
3 miesiące temu
Codzienna dawka propagandy antyrosyjskiej daje gwarancję że jutro będzie również na sto procent pewności.Gwarancja potwierdzona certyfikatem wydanym w USA.
AA
3 miesiące temu
faje jaraj, wypij piwo - co najwyżej pójdziesz krzywo...
marek
3 miesiące temu
A co jeśli rzeczywiście nikotyna w jakiś sposób łączy się z białkiem wirusa i go blokuje?Przecież nikt nie napisze ludzie zacznijcie jarać fajki bo to może was uratować.
marek
3 miesiące temu
Czyli żuć e-papierosy i zacznij jarać tytoń bo jest zdrowszy.Coś mi tu śmierdzi artykułem sponsorowanym.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić