Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Koronawirus w Polsce. Lekarze orzecznicy nie pracują. Co ze świadczeniami ZUS?

3
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesił badania lekarzy orzeczników. Czy to oznacza, że zasiłki i renty nie będą wypłacane? Państwowa jednostka uspokaja jednak, że "orzeczenia zachowują ważność przez następne trzy miesiące".

Lekarze orzecznicy nie pracują z powodu epidemii koronawirusa. Co ze świadczeniami?
Lekarze orzecznicy nie pracują z powodu epidemii koronawirusa. Co ze świadczeniami? (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

W wyniku epidemii koronawirusa w Polsce praca inspektoratów ZUS uległa zmianie. Przestano przyjmować interesantów - wszystkie wizyty u lekarzy orzeczników, które były zaplanowane do 24 kwietnia, zostały odwołane. Osoby, które pobierają zasiłek lub rentę martwią się, że wypłata świadczeń nie zostanie przedłużona.

Koronawirus w Polsce. Lekarze orzecznicy nie pracują. Co z ZUS-em?

Na stronach ZUS nie pojawiła się żadna informacja o sposobie rozstrzygania tych problemów, a panika narasta. "[...] W praktyce brak decyzji co do powyższych świadczeń oznacza już w przyszłym miesiącu brak środków do życia dla tysięcy obywateli" - napisal pan Zbigniew Maciejewski do redakcji money.pl.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja jednak, że decyzje będą wystawiane bez konieczności osobistego stawiennictwa na komisji. Wydane orzeczenia, które tracą ważność w okresie epidemii, zostają przedłużone na kolejne 3 miesiące. Rzecznik prasowy ZUS podkreśla jednak, że "żeby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres".

Rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce. Według najnowszych informacji zainfekowanych jest już 4532 ludzi. Zmarło 111 osób, a 612 zostały uznane za wyzdrowiałe.

Zobacz także: Kiedy lek na koronawirusa? Jarosław Gowin mówi o ewentualnym sukcesie polskich naukowców

Zapisz się na najnowszy newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(3)
Olo
2 lata temu
A co jesli orzecznik w KRUS Lublin od grudnie nie może stwierdzic po peselu czy 90cio latkowi należy się 500+dla osoby nie samodzielnej,znając lekarzy może wezwą na komisje i wyleczą.
xtx
2 lata temu
dobrze ze przedłużyli
Polak
2 lata temu
Tak wyzdrowieli a czemu 1 pacjent który wyzdrowiał znów trafił z wysoką gorączką do szpitala ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić