Dagmara Smykla| 

Koronawirus w Polsce. Oto, co Polacy sądzą o pracy zdalnej [BADANIE]

23

20 kwietnia rząd zniósł część zakazów i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Wciąż obowiązuje jednak akcja "zostań w domu", a praca zdalna stała się już codziennością dla wielu z nas. Zapytaliśmy Polaków, czego najbardziej brakuje im w trakcie pracy z domu.

Koronawirus w Polsce. Oto, co Polacy sądzą o pracy zdalnej [BADANIE]
(Getty Images)

Polacy odetchnęli z ulgą, kiedy ponownie otwarto parki i lasy. To właśnie spacerów najbardziej brakowało nam w ostatnich dniach. A co z pracą zdalną, która niespodziewanie wkroczyła w życie milionów Polaków? Czy już się do niej przyzwyczailiśmy? I czego brakuje nam najbardziej?

Koronawirus. Zapytaliśmy Polaków o wrażenia z pracy zdalnej

Przede wszystkim należy podkreślić, że niewielka część społeczeństwa ma możliwość pracowania z domu z wykorzystaniem Internetu. Większość respondentów przez cały czas trwania surowych zasad bezpieczeństwa musi pojawiać się w miejscu pracy.

Tylko 34 proc. badanych pracuje zdalnie. Większość w tej grupie stanowią młodzi Polacy. 44 proc. osób z grupy 18-24 lat oraz 40 procent osób w wieku 25-44 lat ma możliwość pracy zdalnej. W przypadku Polaków po 45 roku życia odsetek pracujących przez Internet spada do 27 procent.

Zobacz też: Koronawirus a praca zdalna i dojazd do pracy. Co może pracownik

Koronawirus. Czego brakuje nam w pracy zdalnej?

Jedna czwarta pracujących zdalnie przyznaje, że tęskni za bezpośrednim kontaktem ze współpracownikami. Czaty, telefony, a nawet wideokonferencje nie są w stanie zastąpić normalnych rozmów. Jednak nie wszyscy narzekają na nowe warunki.

Niewiele mniejszy procent badanych jest bardzo zadowolony z pracy zdalnej. 23 proc. respondentów zapewnia, że w domu pracuje im się znacznie lepiej niż w biurze i niczego im nie brakuje. W gorszej sytuacji jest 21 proc. badanych, którzy w miejscu pracy mieli znacznie lepsze warunki niż w domu. Za to 18 proc. respondentów tęskni za spotkaniami ze znajomymi z pracy, takimi jak rozmowy przy kawie.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 17 – 20 kwietnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić