Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Koronawirus w Polsce. Tak epidemia wpływa na portfele Polaków [BADANIE]

189
Podziel się:

Zostań w domu. Wielu z nas wzięło sobie to hasło do serca. Ale czy z nami w domu zostają też pieniądze? Pytamy o to Polaków.

Koronawirus. Pytamy Polaków o ich wydatki w dobie pandemii
Koronawirus. Pytamy Polaków o ich wydatki w dobie pandemii (Getty Images, Kathrin Ziegler)

Wiele sklepów jest zamkniętych. Do tych, które są otwarte, wielu z nas decyduje się wyjść raz, a porządnie: kupić więcej i zrobić zapasy, tak żeby jak najrzadziej opuszczać dom i zmniejszyć ryzyko zakażenia.

O ile w sklepach możemy jeszcze zostawić pieniądze, o tyle w barach, restauracjach czy kinach już nie. Wszystkie te miejsca zostały zamknięte do odwołania. Żyjemy oczywiście w świecie możliwości, więc i jedzenie z restauracji, i kino czy sztuka mogą przyjść do nas. Dlatego pytamy Polaków, czy epidemia ma realny wpływ na ich wydatki.

Koronawirus w Polsce. Wydatki Polaków

W badaniu, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, większość respondentów (43 proc.) stwierdziła, że wydaje na produkty i usługi tyle samo, co przed epidemią. Niewiele mniej (37 proc.) deklaruje jednak, że ich wydatki spadły.

Co ciekawe, jest też spora grupa osób (20 proc.), która twierdzi, że wydaje więcej niż przed epidemią.

Z badania wynika ponadto, że najbardziej oszczędne są teraz osoby powyżej 45. roku życia. Aż 39 proc. badanych w tym przedziale wiekowym stwierdziło, że wydaje mniej niż przed epidemią, a tylko 19 proc. powiedziało, że więcej.

Najwięcej tych, którzy odpowiedzieli, że wydają więcej niż przed epidemią (po 21 proc.), było wśród osób w przedziałach wiekowym 18-24 i 25-44.

A jak to wygląda u Was? Wydajecie teraz więcej czy mniej? A może tyle samo? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(189)
jestem sama i
2 lata temu
w sklepie wydaję więcej bo wszystko jest droższe, robię większe zakupy by nie chodzić za często do sklepu. Ponadto przebywając więcej w domu rosną opłaty bo tv, komputer, światło, wszystkiego się więcej zużywa, wody tak samo i potem będzie więcej do zapłaty. Jedynie co, to na święta wydałam ok 100 zł, to zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach gdzie była rodzina.
buba
2 lata temu
Ale bzdura, wydamy więcej bo wszystko drożeje a PIS drukuje na potęgę kasę
axel
2 lata temu
Jeśli rządzący myślą, że od drukowania i rozdawania kolorowych papierków z portretami królów uratują gospodarkę to grubo się mylą. Ale oni o tym wiedzą, przecież nie są głupi, głupi są ludzie, którzy widząc jak dostają pliki kolorowych papierków za nic uspokajają się i nie protestują. To jest rabunek w biały dzień, zwłaszcza tych, którzy mieli jakieś oszczędności WYPRACOWANE w poprzednim czasie.
axel
2 lata temu
Teraz nie kupujemy chleba ani bułek tylko pieczemy sami, mamy zapas mąki na rok, tylko drożdże trzeba kupować. Jest 3x taniej i 5x smaczniej, możesz sobie dodać co chcesz, słonecznik, smażoną cebulkę, słonecznik, żurawinę itd. I zawsze jest świeży!
Pabrox
2 lata temu
Wydaje więcej wszyscy w domu 6 kompów chodzi non stop za sam prąd mam 800zł
emerytka
2 lata temu
Jestem osobą starszą i wydaję teraz znacznie więcej.Idąc do sklepu dyskont nie mam czasu analizować cen i kupuję drożej. Ceny często są poprzestawiane albo celowo ich nie ma. Do tego przez maseczkę zaparowują mi okulary. Zakupy robię większe i po powrocie do domu mam też rzeczy przepłacone. Ale pracownicy szpitali mają jeszcze gorzej.
dotąd
2 lata temu
Wydaję o połowę mniej nie kupuję ubrań, nie wydaję na dojazdy i omijam supermarkety
rrr
2 lata temu
Było wiadome że prędzej czy później przyjdzie kryzys, kasa pusta a duda jeszcze w styczniu mówił o 14,15 emeryturze!!!!
wacek
2 lata temu
Prezes NBP szaleje i na potęgę okrada tych co oszczędzają.
Xxx
2 lata temu
G prawda bo wszystko jest mega drogie, nie da się oszczędzać, głupoty
500+
2 lata temu
Wydają tyle samo bo kasa nic nie warta, gdyby mieli wydać jeszcze na rozrywkę to lipa :)))
Haha
2 lata temu
Pinokiowi drastycznie spadły wpływy, ciekawe z czego wypłaci emerytury i wszystkie plusy w przyszłym miesiącu. Państwo z kartonu i gipsu.
darioo
2 lata temu
za działania wymierzone w obywateli, za bute i brak rozsądku i nadużywanie władzy przez Policję i Straż Miejską, Duda zobaczysz mój środki palec
Heh
2 lata temu
Ja wydaje wiecej bo kupowalem jedzenia za 250zl teraz kupuje za 450zl. Wiecej wywalam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić