Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Według Chińczyków pandemia może skończyć się w czerwcu

549

Zgodnie ze spostrzeżeniami naukowca z Chin minął już szczyt epidemii koronawirusa. Zhong Nanshan, chiński epidemiolog, przedstawił najnowsze ustalenia na konferencji prasowej.

Koronawirus. Według Chińczyków pandemia może skończyć się w czerwcu
(Getty Images, Feature China/Barcroft Media)

Według ustaleń portalu "Al Jazeera" koronawirus wystąpił jak dotąd w 114 krajach. Jednak w Chinach, gdzie doszło do pierwszych zachorowań, epidemia zaczyna spowalniać.

Koronawirus: dlaczego pandemia potrwa do czerwca?

Zhong Nanshan argumentuje, że u wielu Chińczyków choroba przebiega bezobjawowo. Zwraca także uwagę, że odnotowano niski wskaźnik osób, które po wyleczeniu z koronawiursa ponownie się nim zaraziły.

W poniedziałek 9 marca w Chinach potwierdzono 40 nowych przypadków koronawirusa. Jak podaje "South China Morning Post" to najniższy wynik od momentu, kiedy rozpoczęto raportowanie danych o epidemii. Wszystkie te zachorowania miały miejsce poza prowincją Hubei, gdzie do 12 marca przez trzy dni nie odnotowano żadnych nowych zachorowań.

Zhong Nanshan przyznaje, że "gdyby wszystkie kraje się zmobilizowały, wszystko mogłoby się skończyć do czerwca. Powiedział również, że "jeśli niektóre kraje nie potraktują poważnie zakaźności i szkodliwości, to będzie to trwać dłużej".

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Robert O’Brien, zarzucił Chinom tuszowanie wybuchu epidemii w Hubei, twierdząc, że kosztowało to świat dwa miesiące czasu, które można było poświęcić na właściwą reakcję.

W Wuhan w prowincji Hubei, epicentrum koronawiursa, zamknięto wszystkie tymczasowe szpitale. Zhai Xiaohui, wicedyrektor ds. zarządzania szpitalami w chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego, zapowiedział, że zwolniło się łącznie 10 tysięcy łóżek. Jeżeli zajdzie potrzeba, placówki zostaną ponownie otwarte dla pacjentów.

Zobacz także: Zobacz też: Jak walczyć z pandemią koronawirusa? Najważniejsze informacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić