o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Zarażony lekarz prowadzi dziennik przebiegu choroby

90
Podziel się

Yale Chung Chen jest lekarzem pracującym w madryckim szpitalu. Odkąd 9 marca zdiagnozowano u niego koronawirusa, zaczął prowadzić dziennik swojej choroby na Twitterze.

Koronawirus. Zarażony lekarz prowadzi dziennik przebiegu choroby
(Twitter)
bESheRkl

Yale Tung Chen jest lekarzem, który opiekował się zarażonymi koronawirusem w szpitalu La Paz w Madrycie. W zeszłą niedzielę również u niego stwierdzono zakażenie wirusem COVID-19. Od tego czasu zaczął prowadzić dziennik rozwoju swojej choroby.

Dziennik, prowadzony na Twitterze, jest unikatowym świadectwem tego, jak działa koronawirus na ludzki organizm. Doktor Tung Chen wykorzystuje swoją wiedzę medyczną, aby jak najbardziej rzetelnie opisać objawy wirusa. Z czytelnikami dzieli nie tylko obserwacjami, ale też np. bieżącymi nagraniami z USG swoich płuc.

Jak informuje LBC News, Tung Chen postanowił zbadać się na obecność wirusa, gdy tylko zaczął czuć się gorzej po kontakcie z pacjentami. Testy przeprowadził w zeszły piątek. Gdy w niedziele otrzymał wynik pozytywny, jak mówi, "poczuł ulgę", wiedząc, co musi teraz robić.

bESheRkn

Od tamtej chwili, zamknąłem się w pokoju i odizolowałem się od wszystkich w moim domu - mówił Yale Tung Chen.

Lekarz na bieżąco opisuje przebieg choroby. Pierwszego dnia kwarantanny, głównymi symptomami była "lekka gorączka i suchy kaszel". Z zadowoleniem zauważył jednak, że jego płuca nie przejawiają żadnych zmian związanych z zakażeniem. W następnych dniach objawy zmieniły się, zniknął suchy kaszel.

Jak pokazało USG, w jego płucach pojawił się płyn. Zniknęły bóle głowy, natomiast pojawiła się biegunka. Czwartego dnia od początku dziennika, po chwilowej poprawie, znów wrócił kaszel oraz zwiększyło się ogólne poczucie zmęczenia. Wszystkie objawy są w dokładny sposób opisane na kanale @yaletung.

bESheRkt

Kanał madryckiego lekarza błyskawicznie zdobył popularność. To pierwszy przypadek by osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę, na własnym przykładzie opisywała wpływ koronawirusa. Przebieg choroby, jak na razie, wydaje się być dość łagodny.

Zobacz także: Orlen produkuje płyny dezynfekcyjne

Objawy koronawirusa

U większości ludzi wirus COVID-19, wywołuje tylko niewielkie objawy, takie właśnie jak suchy kaszel i bóle głowy i lekko podwyższona temperatura. Opis przebiegu choroby może więc sprawić, że nawet ludzie, którzy czują się względnie dobrze, postanowią przetestować się na obecność koronawirusa.

bESheRku

Jak ostrzega WHO, dużym zagrożeniem jest właśnie lekceważenie zagrożenia z powodu braku poważnych problemów zdrowotnych. Osoby takie, mogą jednak nadal zarażać wirusem innych, u których choroba może mieć potencjalnie dużo poważniejszy przebieg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bESheRkO
KOMENTARZE
(90)
Enga
2 lata temu
Witam, jestem byłą pielęgniarką , obecnie studiuję naturopatie, wychowałam 3 dzieci od lat 90-tych za pomocą homeopatii, gdzie przez 10 lat w trakcie ich chorób wirusowych, wyćwiczyłam się w znajomości wędrówki objawów tych chorób po ciele. Także w styczniu 2020 r w Polsce przeszłam tę grypę, mój syn i 72-letnia mama także.Ciekawe jest to, że miesiąc wcześniej również moja córka z dziećmi , które żyją w Niemczech. W Niemczech w tym czasie czyli listopad-styczeń, przedszkole moich wnuków było wyludnione, bo mnóstwo dzieci przechodziło grypę. U nas w Polsce tez ludzie przechodzili tą grypę.Ciekawe,że nie zachorował mój tata, mój mąż ani w Niemczech mój zięć,myślę,że przeszli bezobjawowo. Objawy były bardzo podobne do prezentowanych przez tego Chińskiego lekarza. Charakterystyczne było ogromne , powalające zmęczenie i brak sił na 5-ty szósty dzień przy normalnym przechorowaniu. Od samego początku sie temu przyglądam i twierdze, że USA i Niemcy i Polska nie przechodzi niczego innego niż koronowirus. To jest ta sama grypa, być może zmodyfikowany sztuczny wirus, który nas przesiewa i oddziela starszych i schorowanych ludzi od zdrowych. Depopulacja . Cała reszta to jakiś cyrk siania paniki i gra polityczna. Gra wojenna, biznesowa skierowana przeciwko ludzkości. Pozdrawiam i zachęcam do myślenia. Widać już , kto na tym zyskuje a kto traci. Wystarczy się przyglądać. Nie dajmy się spanikować i róbmy swoje.
undertaker83
2 lata temu
Przełom stycznia i lutego, mój syn 6 letni, najpierw skarżył się na ból głowy, wymiotował. Następnego dnia dostał gorączki, po 2,3 dniach kaszel katar. Gorączka około 3 dni kaszel nadal. po tygodniu, żona kaszel i gorączka duszności i problemy z oddychaniem. 3 dni leżała jak nigdy, kaszel miała głęboki. Po około 2 tygodniach córka 2 letnia dostała kataru i kaszlu i pojawiła się gorączka. Syn już poczuł się lepiej. Żona po kaszlu i katarze dostała zapalenia zatok takich jak nidgy. W sumie 3 tygodnie płukania zatok i wyszła na prostą. Córa przeszała to najdelikatniej, mnie nie tknęło. Najważnieszje jest to, że wiemy kiedy Syn złapał wirusa, pytanie czy dzieci z którymi miał styczność skądś nie wróciły, ale to już historia i się nie dowiem czy to ten wirus czy jakiś inny. W tej chwili dużo myśli i sporo wyciągania wniosków.
fachura
2 lata temu
wiecie co? tu nic nie pasuje ! Co widzę w necie "zarażonego/ną" to uśmiechnieta gęba od uch do ucha ! a komentarze , to jak by ruskie pisali na zamówienie! "to ameryka, to przymusowe szczepienia, to wojna idzie " japier.... czytać się tego nie da !
bESheRkP
IW1
2 lata temu
Dokładnie też nie rozumiem w telewizji nic innego nie pokazują tylko działania przeciw wirusowi i kontrole na lotniskach i granicach,a moja siostrzenica przyleciała w zeszłym tygodniu z Angli do Balic i nikt ich nie kontrolował ZERO POMIARU GORĄCZKI ITP
Pasterz
2 lata temu
I tak każdego to dopadnie, bez wyjątku, bo to broń biologiczna
on58
2 lata temu
a kiedy zaczną szukać winnych wypuszczenia a co najważniejsze stworzenia tego wirusa??
beta
2 lata temu
A co ma zrobić ktoś z objawami, kto się zaraził w Polsce, na uczelni, czy w komunikacji miejskiej, ale z powodu klauzuli "nie wrócił z Włoch" nie zostanie zakwalifikowany do testu? Ma zdychać, a wcześniej zarażać: w domu, w sklepie, na podwórzu?
Frania
2 lata temu
eee, a skąd on ma w domu w pokoju własne USG- przecież "zamknął się w pokoju, żeby odizolować się od wszystkich w domu"? Rzeczywiście, taki dziennik i opisanie objawów na bieżąco może być źródłem informacji dla innych, jednak niech to będzie prawdziwe i rzetelne, a tutaj mam co do tego wątpliwości...
bogna
2 lata temu
każdy się boi ,nie było odważnychnie i ludzi, samo wyjdzie szydło z worka prędzej czy póżniej to może i celowe ,że niby jest ok
jajco
2 lata temu
więc , napijmy się !
dr.lazar
2 lata temu
Każdego który przybywa z zagranicy,trzeba umieszczac w lazaretach,tam ich badac,leczyc,kremowac!Tak samo trzeba postępowac ze wszystkimi podejrzanymi o zakażenie,inaczej epidemia szybko się rozprzestrzeni,bo ludzie są poprostu głupi i wszystko traktują,jak jakąś grę komputerową!
Terron
2 lata temu
Lotnisko powinno przekazać prokuraturze listę osób które wróciły z zagranicy z terenów zagrożenia i dalej porównać to z lista osób które się zgłosiły do służb .reszta po 100k kary nawet za dziecko .
babcia
2 lata temu
Do mela i alko. To jak to jest, przecież rząd mówił, że badają temperaturę każdemu, kto przekracza granicę, a tu nic? Skąd ludzie wracający z zagranicy mają wiedzieć gdzie się zgłosić? Zresztą przesiew ma być na granicy, a nie po zgłoszeniu się do służb, które nie wiadomo gdzie się znajdują.
bESheRkH
kastell
2 lata temu
Tysiące osób wyzdrowiało i gdzie są ich porady? Spostrzeżenia? Jedna o tym mówi? Gdzie jest reszta? A możne ich po prostu nie ma. I nie dlatego ze nie wyzdrowieli. Ciekawe, prawda?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić