Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty

155

W kwaterze głównej Adolfa Hitlera, gdzie kanclerz III Rzeszy stacjonował pod koniec II wojny światowej, badacze z zarządzającego terenem nadleśnictwa Srokowo odkryli liczne przedmioty codziennego użytku. Eksperci twierdzą, że dostarczą one nowych informacji na temat tego, jak funkcjonował obiekt w czasach wojennych.

Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty
(East News, SOPA Images/Sipa USA/East News)

Znaleziska mają być w przyszłości wystawione na ekspozycję i dostępne dla turystów. Wśród najliczniej odkopanych z ziemi eksponatów wymienione zostały talerze, maszynki przeznaczone do golenia czy tubki po paście do zębów. Nie zabrakło też wielu szklanych butelek po piwie i winie.

Obecne poszukiwania ujawniły wiele drobnych przedmiotów, które wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu. Znaleziska odpowiednio opracowane i wyeksponowane uatrakcyjnią kwaterę będącą znanym ośrodkiem turystyki historycznej – poinformował nadleśniczy Zenon Piotrowicz z nadleśnictwa Srokowo.

Odkryć jest więcej. Natrafiono również m.in. na talerze z kasyn Wehrmachtu czy pojemniki po kosmetykach, na których widnieje godło III Rzeszy. Wydobyte zostały też fiolki zawierające niegdyś najprawdopodobniej lekarstwa.

Zobacz także: Odkrycie w Wilczym Szańcu

Oprócz przedmiotów codziennego użytku znaleziono także elementy schronów. Badacze odkopali stalową okiennicę o grubości 1,6 cm, która miała za zadanie zabezpieczać okna budynków przed odłamkami pobliskich wybuchów bomb.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Natrafiono też na elementy należących do infrastruktury wodnej i uposażenia łazienki. Znaleziono np. słuchawkę prysznicową oraz 3 tabliczki, zawierające ostrzeżenie o doprowadzanej przez rury gorącej wodzie. Badacze odkryli również szyld fryzjerski.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić