aktualizacja 

Marynarz wypił pół litra rumu i rozbił 7000-tonowy statek

To nie zapowiedź kolejnego filmu o kapitanie Jacku Sparrowie. To dane z ujawnionego właśnie raportu dotyczącego jednej z największych katastrof morskich ostatnich lat. Winą obarczono pijanego oficera.

Marynarz wypił pół litra rumu i rozbił 7000-tonowy statek
(Youtube.com)

Statek Lysblink Seaways płynął z Belfastu do Skogn w Norwegii. Pierwszym oficerem, który pełnił wachtę tego feralnego dnia był 36-letni Rosjanin. Jak właśnie ujawniono, przed objęciem zmiany wypił w swojej kabinie ponad pół litra rumu. To właśnie duża ilość alkoholu przyczyniła się do rozbicia okrętu.

*W raporcie zwrócono uwagę na systemy ostrzegawcze, które zostały wyłączone. * Tak duże okręty wyposażone są w szereg systemów, które mogą zareagować przy czasowej niezdolności człowieka. Jeden z systemów alarmowych został wyłączony, a alarm ostrzegający o zboczeniu z kursu został wyciszony. Nie wiadomo, jakim cudem półśpiącemu Rosjaninowi udało się wyłączyć systemy bez podnoszenia się z fotela. Ten szereg nieprawidłowości był bezpośrednią przyczyną wypadku.

To co się stało na pokładzie statku było całkowicie nieodpowiedzialne. Mamy bardzo jasne wytyczne i wyraźną politykę ,która nie toleruje spożywania alkoholu na służbie. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy, żeby oficer tak rażąco naruszył politykę naszej firmy, a także nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z tak wielką skalą zaniedbania naszych procedur bezpieczeństwa – powiedział rzecznik prasowy firmy DFDS.

Z informacji przekazanej przez firmę wynika także, że rosyjski oficer został zwolniony z pracy. Firma, która jest właścicielem statku już podjęła działania zmierzające do usunięcia wszelkich zapasów alkoholu na niektórych siostrzanych statkach.

*Przypomnijmy, że 18 lutego br. statek uderzył w skały na brzegu przy pełnej prędkości. * Uszkodzenia były tak duże, że statek nadawał się tylko do złomowania. Kolizja doprowadziła także do wycieku 25 ton oleju napędowego do wody – wynika z raportu Marine Accident Investigation Branch.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić