o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Miasteczko w Nowej Zelandii chce całkowicie pozbyć się kotów. Dlaczego?

33
Podziel się

Władze miasteczka Omaui na południu Nowej Zelandii ogłosiły plan zakazu kotów. W ramach pozbycia się futrzastych szkodników chcą wprowadzić obowiązek ich zarejestrowania, zaczipowania i wysterylizowania. Jednocześnie gdy zwierzak umrze, właściciel nie będzie mógł przygarnąć innego.

Miasteczko w Nowej Zelandii chce całkowicie pozbyć się kotów. Dlaczego?
(iStock.com)
bEEsvUgR

*Zarządzenie ma na celu ochronę rodzimych gatunków ptaków. * Regionalna rada przekonuje, że znaczne ograniczenie populacji kotów miałoby dobry wpływ na ekosystem. Zwierzęta są bowiem odpowiedzialne za śmierć miliardów ptaków, płazów i gryzoni każdego roku.

Koty są cudownymi zwierzakami. Ale nie powinno się im pozwalać wędrować, gdzie tylko chcą. Nigdy nie pozwolilibyśmy robić tak psom. Najwyższy czas zacząć traktować koty, tak jak psy - powiedział BBC Peter Marra z centrum migracji ptaków.

*Pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. * Niektórzy z mieszkańców Omaui są zszokowani i zamierzają sprzeciwić się drastycznemu planowi. Miłośnicy kotów argumentują, że ich pupile są jedynym sposobem na walkę z gryzoniami, które są w tym rejonie ogromnym problemem. Mówią, że gdyby nie ich futrzaści przyjaciele, nie poradziliby sobie m.in. z myszami.

bEEsvUgT

*Burzliwą debatę na temat kotów prowadzi się nie tylko w Nowej Zelandii. * Naukowcy, którzy od dawna zajmują się ochroną przyrody ostrzegają przed wpływem zarówno dzikich, jak i domowych kotów na globalny ekosystem. Ich łowiecka natura sprawiła, że znalazły się wśród 100 najbardziej inwazyjnych gatunków obcych na świecie.

Koty były gorącym tematem m.in. w Australii, gdzie obwinia się je o śmierć milionów rodzimych gatunków zwierząt. Od 2015 r. państwo finansuje tam odstrzał dzikich kotów. Rząd zapowiedział, że do 2020 r. planuje zabić ich dwa miliony. Pięć wysp i 10 obszarów na kontynencie ma być obszarami wolnymi od dzikich kotów. W Australii pojawił się nawet pomysł wprowadzenia godziny policyjnej dla kotówdomowych.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Dzieci na polowaniach. "To już kwestia sumienia"
bEEsvUhu
KOMENTARZE
(33)
eko
3 lata temu
Biały zawlókł na antypody sporo obcych gatunków, które wypierały gatunki rodzime; tylko jest chyba za późno na naprawę. Nie uda się usunąć z antypodów kotów, królików, wielbłądów, ropuch i wielu innych gatunków zwierząt.
Tomek
3 lata temu
Kiedyś były u mnie w domu myszy. Nie pomagało wykładanie trutki i rozstawianie pułapek,pocięte na strychu ozdoby choinkowe, ubrania,pogryziona instalacja elektryczna pieca CO.Przygarnąłem kota, od tej pory jest spokój,nie ma myszy,chociaż kot jest dobrze karmiony to i tak poluje. Zarabia na swoje utrzymanie.
1,2....
3 lata temu
Widać "poważniejszych" problemów brak...! kiedy "człowiek" zaczyna "rządzić" naturą to na dobre jej nie wychodzi!!!
bEEsvUhv
gość
3 lata temu
Najgorszym szkodnikiem na tej planecie jest człowiek a nie przyroda.
lit
3 lata temu
Tam gdzie nie ma kotów tam jest wiele myszy i szczurów a szczury podobno rozprzestrzeniają choroby.
qwer
3 lata temu
Koty i psy wymyślone przez człowieka dla zwyrodniałej rozrywki. Macania, przytulania, głaskania. Aby je wyżywić zabija się miliardy zwierząt hodowlanych. Powinien być bezwzględny zakaz posiadania psów i kotów.
SOLTYZ Z BOBR...
3 lata temu
WYSYŁAĆ KOTELY NA ZUPĘ DO KOREII . MY TAK ROBIM MOMY ZA TO PINIEDZE NA INNE UCIECHY,
Bonifacy
3 lata temu
Niech się sami odstrzela a resztę dokończa myszy.
myślę, że
3 lata temu
kot najedzony nie poluje. Nie chce mu się. Proste.
vip
3 lata temu
Nie wiem co powiedzieć, z której strony nie patrzeć jest to straszne. Z 10 ataków kota na ptaka udaje się 1, ciekawe, czy sami nie trują ptaków przez zanieczyszczenie atmosfery, zakażone środowisko itp. Ale co do kastracji zgadzam się. Niestety widziałam za dużo śmierci młodych kotków z głodu i chorób...
WOJCIECH
3 lata temu
Wasze śliczne kiciusie w wolnym czasie mordują miliardy ptaków. Tak dla sportu, bo głodne rzadko kiedy są.
On
3 lata temu
Fanatycy zwierzaków, nie piszcie głupot że koty zwalczają gryzonie. Może jakiś dzikus w Bieszczadach, ale miejskie rozpasane monstra, które śmiecie nazywać kotami, niby to robią? Mam koty w domu i niestety tez żonę świra, ale już po menopauzie, więc niewiele da się zrobić.. Wracając do kotów, testowałem.. ŻADEN najedzony kot od lat nie zareagował na myszy, a szczura się zwyczajnie bały! Stare wyleniałe śmierduchy tylko sie oblizywały po jedzeniu, tylko mlode zawsze chciały się bawić, ale wystarczyło, że mysz zaparkowała na dłużej w jednym miejscu i też odpuszczały. Także żeby koty spełniały swoje zadanie, musiałaby być totalna nędza. Wtedy walczyłyby o jedzenie i przetrwałyby najsilniejsze, ale teraz to są zwykłe pasożyty, żerujace na ludzkiej naiwności, jeśli nie głupocie, bo rozumiem jeszcze, że jeden, ale cztery? Miłego dzionka kociarze😉
Ehh...
3 lata temu
Człowiek to jednak głupie zwierzę jest.
bEEsvUhn
....
3 lata temu
Tak tak najłatwiej zwalić na koty. To koty wybiły tury, ptaki dodo, białe nosorożce północne, to koty niszczą środowisko lemurów lori, orangutanów, pantery śnieżnej, wybijają słonie afrykańskie itd. A poważnie - zawsze były i koty, i ptaki. To człowiek niszczy środowisko naturalne, w tym miejsca lęgowe ptaków. Złapanie ptaka to dla przeciętnego kota wyczyn nie lada. Moja kotka przyniosła w ciągu 12 lat dwa wróble (żywe, wypuszczone), a piedołowaty kocur nie upolował nawet myszy. Jak kot jest łowny to wystarczy obroża z dzwoneczkiem. Natomiast sterylizacja i czipowanie to jak najlepszy pomysł, wręcz obowiązek właściciela.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić