Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski14.12.18 (17:31)

Miliarder z karą śmierci. Irańczycy go zabiją, gdy dobiorą się do pieniędzy

Zastępca szefa irańskiego sądownictwa zapewnił, że władze powieszą Babaka Zandżaniego. 43-letni miliarder czeka na wykonanie zasądzonej kary śmierci od 2016 roku.
AFP / East News

Obywatele nie powinni być niecierpliwi z powodu opóźnienia wykonania kary śmierci Zandżaniego. Wymiar sprawiedliwości nie chce stracić możliwości odzyskania jego majątku ulokowanego za granicą - powiedział Hadi Sadeghi.

Babak Zandżani został skazany za zdefraudowanie miliardów dolarów. Wyrok zapadł 2 lata temu w Teheranie i od tamtej pory Iran próbuje przejąć pieniądze skazanego. Należności wobec państwa wyceniono na ponad 3,5 miliarda dolarów. W ich skład wchodzi zdefraudowana kwota, odszkodowanie oraz odsetki - podaje Radio Farda.

REKLAMA

Mężczyzna pracował dla irańskiego rządu, by obejść sankcje. W czasach rządów prezydenta Ahmadineżada (2009-2013) był założycielem wielu firm za granicą, m,in. w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indonezji i krajach Azji Środkowej. Za ich pośrednictwem sprzedawał irańską ropę naftową, której oficjalnie władze eksportować nie mogły. Zajmował się też praniem pieniędzy z zakazanych transakcji.

Według ministerstwa ropy naftowej Zandżani otrzymał miliony baryłek. Pochodziła z państwowego koncernu NIOC. Rozliczył się kwotą 190 milionów dolarów. Resztę miał zatrzymać dla siebie.

AFP / East News
Babak Zandżani podczas procesu w 2016 roku w Teheranie

Władze skonfiskowały już majątek miliardera w Iranie. Pokryło to jednak zaledwie 20 procent kwoty, jakiej domaga się rząd w Teheranie. Po śmierci skazanego zmalałaby szanse na odzyskanie pieniędzy z zagranicy. Władze tłumaczą, że dlatego odwlekają egzekucję mężczyzny.

Pojawiły się również domysły, że Zandżani nigdy nie zostanie powieszony. W systemie defraudacji musieli uczestniczyć ważni urzędnicy irańscy, na których mężczyzna ma kompromitujące materiały. Mogłyby one wypłynąć po jego śmierci, skazując wysoko postawionych współpracowników na tę samą, najwyższą karę. A zatem zrobią oni wszystko, by go chronić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij