Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Wiślicki
|
aktualizacja

Militarny sukces ISIS. Odbili ważne miasto

4
Podziel się:

Dziewięć miesięcy po tym, jak islamiści stracili syryjską Palmyrę, weszli do niego ponownie. Wygląda na to, że miasto, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, będzie nadal niszczone.

Militarny sukces ISIS. Odbili ważne miasto
(PAP/EPA, Valery Sharifulin)

Państwo Islamskie weszło do Palmyry i okupuje teraz miasto od strony północnego-zachodu. W centrum trwają walki z syryjską armią - powiedział cytowany przez BBC Rami Abdel Rahman, z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Okupacja Palmyry przez ISIS trwała 10 miesięcy. Zanim z pustynnego, starożytnego miasta wypędziły ich syryjskie oddziały, dżihadyści zniszczyli ogromną liczbę budynków, między innymi mające po dwa tysiące lat świątynie, łuki triumfalne i pogrzebowe wieże. Zrobili to, ponieważ według nich przedstawiona na fasadach i rzeźbach sztuka z czasów, kiedy na tych terenach nie panował jeszcze islam, jest bałwochwalstwem.

ISIS niszczy dziedzictwo kulturowe nie tylko w Syrii. W listopadzie tego roku, po dwóch latach okupacji, wojska syryjskie obiły z rąk islamistów starożytne, asyryjskie miasto Nimrud, w którym znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Iraku. Obecnie Nimrud jest kompletnie zdewastowany - był systematycznie niszczony za pomocą buldożerów, wierteł i ładunków wybuchowych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
zaq12wsx
6 lat temu
Szkoda spuścizny starożytnych. Przetrwała tysiące lat niepogodę, zmiany klimatyczne, wojny, a zostanie zniszczona przez kaprys dzikusów.
Poznan
6 lat temu
Szkoda ze nie mam kalacha
łowca chlapme...
6 lat temu
Kumpel jakiegoś Wiślickiego na Skypie z Palmiry nadał? A jutro co nada, że piwo się skończyło i chciał Ruskich naciągnąć, żeby mu podrzucili? Wojskowo to coś się kupy nie trzyma.
helmutcool
6 lat temu
zapraszamy do usa,he ,he)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić