o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Myśleli, że to trzęsienie ziemi. A to kibice się cieszyli

2
Podziel się

Euforia kibiców Peru po wygranym meczu została mylnie odczytana przez sejsmografy jako ruchy skorupy ziemskiej.

Myśleli, że to trzęsienie ziemi. A to kibice się cieszyli
(flickr.com, McKay Savage)
bDYcIReJ

Peruwiańczycy dostali niedawno na swoje telefony alert o trzęsieniu ziemi w okolicach stolicy. Faktycznie, grunt pod Limą się zakołysał, ale nie spowodowało to żadnych szkód. Niemniej aplikacja mobilna Sismo Detector spełniła swoje zadanie i ostrzegła przed potencjalnie niebezpiecznym kataklizmem. Sęk w tym, że alarm sejsmiczny wywołali kibice piłki nożnej bawiący się po zwycięstwie swojej drużyny.

Peru walczyło z Nową Zelandią o awans do Mistrzostw Świata w 2018 roku. Mecz odbywał się na Stadionie Narodowym w Limie, a wielu mieszkańców miasta śledziło zmagania piłkarzy przed telewizorami. W 27. minucie meczu Peru wyszło na prowadzenie, co wywołało ekstazę w całym mieście. Miliony ludzi zaczęły jednocześnie skakać z radości i dosłownie zatrzęśli ziemią - zauważa serwis iflscience.com.

Zobacz także: Zobacz także: Niepokojące prognozy na 2018 rok. Badacze wskazują głównego winowajcę
bDYcIReL

Dla naukowców wyglądało to na typowe, choć dość słabe, trzęsienie ziemi. Instytut Geofizyczny Peru (IGP) podał, że drobne wstrząsy odczytały urządzenia w wielu dzielnicach Limy. Pierwszą falę wywołali ludzie przed ekranami, drugą odnotowano przede wszystkim w okolicy stadionu. Drgania miały siłę 1 stopnia w skali Richtera. To, co uruchomiło system ostrzegania, to ich niespodziewane pojawienie się i wiele jednoczesnych źródeł.

Twórca aplikacji Sismo Detectora potwierdza, że alarm został wygenerowany błędnie. Profesor Francesco Finazzi z Uniwersytetu w Bergamo sądzi, że równoczesny ruch wszystkich ludzi w ich domach powodował, że smartfony trzęsły się w tym samym czasie. System odczytał to jak naturalne trzęsienie ziemi.

bDYcIReR

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDYcIRfm
KOMENTARZE
(2)
bbb
3 lata temu
Kibice się cieszyli , kto wie dlaczego?
h,m
3 lata temu
Dobrze,że prania jednocześnie wszyscy nie robili.System by oszalał.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić