o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Naukowcy alarmują. Stosowanie dezodorantów poważnie zagraża zdrowiu

15
Podziel się

Badacze z Uniwersytetu Genewskiego są przekonani, że powszechnie stosowane w antyperspirantach sole aluminium są szkodliwe dla człowieka.

Dezodorant
Dezodorant (SPL/East News, B. BOISSONNET/BSIP)
bDYhgHmd

Szwajcarscy naukowcy sądzą, że kobiety regularnie stosujące dezodoranty są bardziej narażone na wystąpienie raka piersi. Jak informuje "Daily Mail", badacze uważają, że zawarte w antyperspirantach sole aluminium, które przyczyniają się do ograniczenia potliwości, powodują również tworzenie się guzów, zwłaszcza w obrębie gruczołu piersiowego. Mogą one rozprzestrzeniać się na inne części ciała i rozwinąć jako zmiany nowotworowe.

Wyniki badań zostały przyjęte dość sceptycznie. Poprzednie tego typu teorie okazały się łatwe do obalenia, a tym samym nieszkodliwe dla koncernów produkujących antyperspiranty. Jednak André-Pascal Sappino, współautor najnowszej tezy, jest przekonany o słuszności własnych obserwacji. Podkreślił, że w ciałach badanych przez niego myszy pod wpływem soli aluminium błyskawicznie rozwijały się komórki rakowe. Przypomniał również, że kilkadziesiąt lat temu z podobnym sceptycyzmem spotkały się wyniki badań nad szkodliwością azbestu.

Nie ukrywa jednak, że niezbędne będą dalsze badania w tym kierunku. Profesor Sappino, który specjalizuje się w onkologii, zaleca jednak, by kobiety wybierały wyłącznie te antyperspiranty, które nie mają w składzie wspomnianych związków chemicznych.

bDYhgHmf

Autor: Beata Kruk

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDYhgHmG
KOMENTARZE
(15)
pozdrawiajaca
5 lata temu
Po pierwsze: w składzie jest aluminium - widać na naklejce. Po drugie: naukowcy nie uważają , bo patrz--> Po pierwsze. Niestety coraz więcej artykułów bez logiki.
Pit12
5 lata temu
Bo zamiast wynalazków wpływających na organizm wystarczy używać znanych od wieków roztworów estrów - alkoholowych albo w kremie. Woda kolońska na mechanicznym rozpylaczu na pewno nie będzie szkodliwa. Problemy zaczynają się gdy próbuje się ingerować w reakcje organizmu a każda substancja czynna może mieć bardzo różne, krótsze czy dłuższe działanie.
efka
5 lata temu
Aż dziwne ,że o tym piszą , bo poczta pantoflowa ( internet) już dawno o tym mówi i nie tylko o antypespirantach także o żywności , napojach , pieluchach, podpaskach , butelkach plastikowych , lekach , środkach czystości , kremach pielęgnacyjnych , itd
bDYhgHmH
e
5 lata temu
Mówiłam o tym już 3 lata temu.
makarin
5 lata temu
o cholewa co mam jesc co pic czego nie uzywac cholewa jasna i jak tu zyc
67y
5 lata temu
babcie nie stosowaly antyperspirantow a tez, niestety, choruja na raka piersi
poi
5 lata temu
nie ma skutecznych antyperspirantów bez aluminium! poza tym jest on też w tabletkach i syropach na zgagę. konserwanty są naprawdę wszędzie. całe żarcie jest zatrute. jak mamy niby być zdrowi? wszystko mi siada w organizmie, a jestem ledwo po trzydziestce... :(
ada
5 lata temu
chwila chwila, dezodorant a antyperspirant to nie to samo!
cap
5 lata temu
to teraz będę śmierdzieć a co ważniejsze zdrowie czy pachnące ciało ---ja będę śmierdzieć i ok.
Koziorożec
5 lata temu
ja kupuję antyperspiranty tylko w sklepie koszernym - żydowskim, bo nie posiadają szkodliwych składników. Podobnie produkty spożywcze - kupuję w sklepach koszernych mimo że nie jestem żydówką - np gumy ORBIT - te koszerne nie zawierają szkodliwych składników, między innymi aspartamu, a gumy ORBIT które kupisz w każdym markecie, na stacji paliw (dla nie-żydów) są bardzo szkodliwe. Podobnie firma HARIBO produkuje koszerne żelki - misie bez sztucznych składników a dla reszty społeczeństwa ( dla gojów) są te gorszej jakości. Mogłabym wymieniać wiele, wiele produktów koszernych, ale w sklepach internetowych sami możecie sprawdzić. Zastanawiam się - gdzie jest ta sprawiedliwość? podział na lepsze i gorsze jest jasny jak słońce
abc
5 lata temu
Kupić hektar ziemi w ekologicznym regionie i samemu uprawiać i hodować wszystko, co do jedzenia niezbędne. Unikać chemii we wszelkiej postaci (proszki, środki myjące i dezodoranty też) Tylko tak można w zdrowiu dłużej pożyć !
żenada
5 lata temu
no to teraz bedzie smród bo nie szkodzi
69
5 lata temu
Od wieków wiadomo że częste mycie, skraca życie
bDYhgHmz
kek
5 lata temu
Substancje rakotwórcze w jedzeniu, w napojach, w środkach czyszczących. Niby małe ich ilości, ale teraz proszę pomnożyć sobie 'niewielką ilość' razy kilka razy w ciągu dnia razy 30 lat życia. Stąd choroby nowotworowe.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić