Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

Naukowcy znaleźli mityczny "eliksir nieśmiertelności"

1
Podziel się:

Archeolodzy ogłosili odkrycie napoju, który według starożytnych Chińczyków miał zapewniać wieczne życie. Przez ponad 2 tys. lat "eliksir nieśmiertelności" był ukryty w grobowcu zamożnej rodziny w prowincji Henan.

Naukowcy znaleźli mityczny "eliksir nieśmiertelności"
(twitter.com, @CGTNOfficial)

Ciecz wypełniała wykonany z brązu 3,5-litrowy dzban. Początkowo naukowcy, kierując się jej zapachem podejrzewali, że zawiera alkohol. Okazało się jednak, że głównymi składnikami napoju są azotan potasu i ałunit - donosi rt.com. Substancje te wymieniano w starożytnych tekstach taoistycznych jako komponenty "eliksiru nieśmiertelności".

Napój znaleziono w mieście Luoyang we wschodnich Chinach. Rodzina, do której należał grobowiec, wywodziła się z Zachodniej Dynastii Han rządzącej w latach 202 p.n.e. - 8. Napój, z którym dzieliła miejsce spoczynku, stanowił obsesję wielu starożytnych Chińczyków. Najsłynniejszym z nich był nadworny alchemia Xu Fu, który został wysłany przez cesarza Qin Shi Huanga na wschód w poszukiwaniu mitycznych wysp Penglai, Fangzhang i Yingzhou, skąd miał przywieźć miksturę.

Po raz pierwszy znaleziono w Chinach mityczny "eliksir nieśmiertelności". Ta ciecz ma wielką wartość dla badań nad dążeniem starożytnych Chińczyków do osiągnięcia wiecznego życia i ewolucją tamtejszej cywilizacji wyjaśnił Shi Jiazhen, szef Instytutu Reliktów Kulturowych i Archeologicznych w Luoyangu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Znaleźli inkaski grobowiec. W nim ciała 4 dzieci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Gość
3 lata temu
Kto nadworny? Alchemia? A może astronauta? ... Czyżby pojęcie 'alchemik' wychodziło z użycia?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić