Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Nie ucinaj drzemki w ciągu dnia. Po nowych badaniach cierpnie skóra

33
Podziel się:

Wiele osób jest przeświadczonych o zbawiennym wpływie drzemki w ciągu dnia na zdrowie. Jednak najnowsza publikacja na ten temat burzy dotychczasową wiedzę. Z badań 32 tysiąca osób, które zostały przeprowadzone w Chinach wynika, że ucinanie drzemki znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Kobieta śpi na sofie
Kobieta śpi na sofie (iStock.com, fizkes)

Optymalny dobowy czas snu to 8 godzin. Osoby, które spały ponad 9 godzin, dużo częściej doznawały udaru mózgu. W tym przypadku cała wina spada na sypianie w ciągu dnia. W najnowszym czasopiśmie "Neurology" opublikowano wyniki badań, które wskazują na niekorzystny wpływ drzemki na zdrowie.

Ludzie, którzy robią sobie długie drzemki, maja wyższe ryzyko udaru mózgu. Ci, którzy drzemali w ciągu dnia ponad 90 minut, byli o 25 procent bardziej zagrożeni udarem mózgu.

Z badań wynika, że lepiej nie robić przerw na drzemkę. Osoby, które w ciągu dnia w ogóle nie spały lub zamykały oczy co najwyżej pół godziny, były znacznie mniej narażone na ryzyko wystąpienia udaru. Zdaniem autora badań, doktora Xiaomina Zhanga z Huazhong University of Science and Technology, potrzebne są dalsze badania, żeby dobrze zrozumieć to, w jaki sposób drzemki wpływają na występowanie udaru.

W badaniu wzięło udział prawie 32 tys. osób o średniej wieku wynoszącej 62 lata. Wszystkie osoby obserwowano przez 6 lat. Przez ten czas odnotowano aż 1557 przypadków udaru.

Wcześniejsze badania dowiodły, że regularne drzemki w ciągu dnia wpływają na zmiany w poziomie cholesterolu i sygnalizują nieaktywny tryb życia. Oba te czynniki mają wpływ na zwiększenie ryzyka udaru mózgu.

Zobacz także: Jacek Rozenek: "Moja wiedza o udarze mózgu była znikoma"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Czy grozi ci rozwój choroby wieńcowej?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
rs
3 lata temu
Panie tego się nie da czytać..
Peer
3 lata temu
Drzemka to 5-30min a nie godzina czy półtora. 5min drzemki stawia mnie na nogi. Po 45min nie mogę się dobudzić i jestem rozbity i zmęczony.
tiaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
A co z niemowlętami...? One przesypiają większą część dnia i śpią po południu minimum DWIE GODZINY! A jakoś nikt nie słyszał o udarze mózgu niemowlaka.
ha ha ha!
3 lata temu
Chiny... i wszystko jasne! tam nawet dzieci gonią do roboty! To mieliby na drzemkę w ciągu dnia pozwalać? Długą?
Greg
3 lata temu
A moze po prostu drzemka juz byla objawem ze cos im jest. Jeszcze niech zrobia badanie ze szpital zabija bo najwiecej ludzi, ktorzy umieraja po wypadkach lezalo na oiomie czyli oiom zabija tak jak drzemka.
Krzysztof
3 lata temu
jestem zmęczony to idę spać. Dla.mnie drzemka to.15-30 minut i po niej czuje się o wiele lepiej niż cały dzień się męczyć.
p
3 lata temu
co za brednie wyssane z palca (tego bez paznokcia)
Pawel
3 lata temu
Ciekawe ile czasu zajmie im wykazanie czegos dokladnie przeciwnego jak to maja w zwyczaju?Jak myslicie kiedy taki artykul?Ja obstawiam ze za tydzien(dam im sporo czasu-a co,niech maja).
Ela
3 lata temu
Dwie godziny to już nie jest drzemka!
Glos ludu
3 lata temu
Policjant morderca w koninie!!!
Rewty
3 lata temu
Ale glupoty. Zawsze od dziecka ucinam sobie drzemkę taki mam organizm ze potrzebuje. I czuje sie super
Jerry The Ani...
3 lata temu
W komunistycznych Chinach drzemka jest wysoce nie porzadana przez wladze
Aaa
3 lata temu
A może drzemki w ciągu dnia nie są powodem udaru, tylko jego wczesnym objawem? Może należy się zainteresować skąd bierze się potrzeba drzemki?
efcia
3 lata temu
szkoda, że nie skojarzyli, że być może ludzie drzemią, bo już mają jakieś deficyty, a nie, że wywołuje je drzemka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić