Karolina Woźniak| 

Nie ucinaj drzemki w ciągu dnia. Po nowych badaniach cierpnie skóra

43

Wiele osób jest przeświadczonych o zbawiennym wpływie drzemki w ciągu dnia na zdrowie. Jednak najnowsza publikacja na ten temat burzy dotychczasową wiedzę. Z badań 32 tysiąca osób, które zostały przeprowadzone w Chinach wynika, że ucinanie drzemki znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Kobieta śpi na sofie
Kobieta śpi na sofie (iStock.com, fizkes)

Optymalny dobowy czas snu to 8 godzin. Osoby, które spały ponad 9 godzin, dużo częściej doznawały udaru mózgu. W tym przypadku cała wina spada na sypianie w ciągu dnia. W najnowszym czasopiśmie "Neurology" opublikowano wyniki badań, które wskazują na niekorzystny wpływ drzemki na zdrowie.

Ludzie, którzy robią sobie długie drzemki, maja wyższe ryzyko udaru mózgu. Ci, którzy drzemali w ciągu dnia ponad 90 minut, byli o 25 procent bardziej zagrożeni udarem mózgu.

Z badań wynika, że lepiej nie robić przerw na drzemkę. Osoby, które w ciągu dnia w ogóle nie spały lub zamykały oczy co najwyżej pół godziny, były znacznie mniej narażone na ryzyko wystąpienia udaru. Zdaniem autora badań, doktora Xiaomina Zhanga z Huazhong University of Science and Technology, potrzebne są dalsze badania, żeby dobrze zrozumieć to, w jaki sposób drzemki wpływają na występowanie udaru.

W badaniu wzięło udział prawie 32 tys. osób o średniej wieku wynoszącej 62 lata. Wszystkie osoby obserwowano przez 6 lat. Przez ten czas odnotowano aż 1557 przypadków udaru.

Wcześniejsze badania dowiodły, że regularne drzemki w ciągu dnia wpływają na zmiany w poziomie cholesterolu i sygnalizują nieaktywny tryb życia. Oba te czynniki mają wpływ na zwiększenie ryzyka udaru mózgu.

Zobacz także: Jacek Rozenek: "Moja wiedza o udarze mózgu była znikoma"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić