Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Niemcy mają problem na milion lat po elektrowniach jądrowych

329
Podziel się:

Niemcy zamykają wszystkie elektrownie jądrowe. Teraz muszą znaleźć miejsce, w którym zakopią śmiertelnie niebezpieczne odpady na najbliższy milion lat.

Niemcy mają problem na milion lat po elektrowniach jądrowych
(East News)

Niemcy podjęły decyzję o zlikwidowaniu wszystkich swoich elektrowni jądrowych w następstwie katastrofy w Fukushimie w 2011 r. Siedem elektrowni nadal działa, ale ma zostać zamkniętych do 2022 roku.

Wraz z podjęciem takiej decyzji pojawiło się wiele problemów. Najpoważniejszym jest usunięcie trujących i radioaktywnych odpadów oraz znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym można je składować.

Rząd zapowiedział, że do 2031 roku problem odpadów zostanie całkowicie rozwiązany. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii chce znaleźć składowisko odpadów wysoce radioaktywnych, „które zapewni najlepsze możliwe bezpieczeństwo przez okres miliona lat”. Ma się znajdować około kilometra pod ziemią.

Zobacz także: Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Obecnie odpady promieniotwórcze są przechowywane w obiektach tymczasowych, zwykle w pobliżu elektrowni, z której pochodzą. Ale mogą tam przebywać tylko przez kilka dziesięcioleci. Odpady radioaktywne to m.in. wypalone pręty paliwowe. Są wciąż gorące, a ich studzenie może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Muszą być zamknięte w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach.

Gdybyś otworzył pojemnik z tymi prętami paliwowymi, to mniej więcej po kilku sekundach byś umarł - powiedziała Miranda Schreurs z zespołu poszukującego miejsca do przechowywania odpadów.

W przyszłym roku zespół ma nadzieję znaleźć potencjalne miejsca składowania odpadów. Schreurs powiedziała, że misja, której się podjęli będzie, trwać jeszcze ponad sto lat. Ostateczne zakończenie wszystkich działań przypadnie na lata 2130-2170.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(329)
immobilien1
3 lata temu
przywioza je do Polski i bedzie gitara
Zig
3 lata temu
Wywioza do Polski
Rafcio
3 lata temu
Ale głupoty Niemcy budują elektrownię węglową i odchodzą od jadrowych
Greg
3 lata temu
Ooooo już wiem skąd Polacy wezmą części do swojej elektrowni 😂😂😂😂😂😂😂 zbieg okoliczności?
Qeap
3 lata temu
Bez z gody PAA nikt nie ma prawa na terytorium Polski wwozić materiałów promieniotwórczych. Nie ważne czy jest właścicielem kopalni, magazynu czy innego obiektu. Więc przestańcie głupoty pisać w komentarzach o wykupuje kopalni i możliwości składowania w nich odpadów promieniotwórczych. Po co publicznie piszecie rzeczy które są nieprawdziwe?
Rywers
3 lata temu
Niemcy zamykają elektrownie bo boją się, że staną się one celem dla terrorystów. Tanią i ekologiczną energię z atomu którą mieli poświęcili dla poprawności politycznej... Porównanie do Fukushimy jest bezsensowne - kiedy Niemców nawiedziło tsunami lub trzęsienie ziemi???
znafca
3 lata temu
podobni kupili kopalnię w polsce i tiru już tam jadą z tzw. odpadami.
oset
3 lata temu
Dlaczego przy czytaniu tego artykułu naszła mnie dziwna myśl , ze Polacy pomoga Niemcom w rozwiązaniu ich problemu i wcale nam się to nie spodoba
Ktoś
3 lata temu
Zastanawia mnie jak zamknom elektrownie atomowe to jak wytwozom energie. Pewnie kupiom za bezcen Polskie kopalnie które wcześniej kazali pozamykać bo przecież nie ekologiczne. A Polska nie bierze przykładu od sąsiada który temat z atomem przerabiał i sie nie sprawdził tylko planuje budować u siebie elektrownie atomowe. Wystarczy podpatrzeć co się nie sprawdziło u innych.
ARCTOS
3 lata temu
Jak to niemcy mają problem z odpadami jądrowymi? Przecież mają Polskę! Za parę ojro wszystko przyjmie...
mg63
3 lata temu
"gorące" odpady to te, które promieniują. Ze studzeniem to nie ma ŻADNEGO związku. Ale skąd "redachtor" ma o tym wiedzieć?
Hakun
3 lata temu
Tak tylko do sprecyzowania istnieje takie zjawisko fizyczne jak rozpad i nie miliony lat tylko 3 tysiące a po 500 latach rozpada sie znaczna ilość tych najgorszych pierwiastków wiec nie jest aż tak źle :) Wystarczy to zakopać i pilnować, paliwo nie jest w formie ciekłej tylko stałej co znacznie ułatwia przechowywanie, piramidy stoją po tysiące lat a taki magazyn by nie stał?
yyy
3 lata temu
"Gdybyś otworzył pojemnik z tymi prętami paliwowymi, to mniej więcej po kilku sekundach byś umarł". Powinno chyba być, że mniej-więcej po kilku sekundach przyjąłbyś śmiertelną dawkę promieniowania ? Umarłbyś dwa tygodnie później. No chyba że te pręty są z dynamitu i po wyjęciu wybuchają ... ?
Radek90
3 lata temu
Do Polski wywiozą.....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić