Kamil Zajęcki| 

Niezwykłe znalezisko na dnie Bałtyku. Ma 9 tysięcy lat

36

Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji odkryli dobrze zachowane pozostałości osady z epoki kamienia. Doszli do przełomowych wniosków na temat życia ludzi w tamtych czasach.

Niezwykłe znalezisko na dnie Bałtyku. Ma 9 tysięcy lat
(YouTube, LundUniversity)

Znalezisko już ochrzczono mianem "Atlantydy epoki kamienia". Ponad 20 metrów pod wodą płetwonurkowie odnaleźli m.in. wykonane z jeleniego poroża topory ze zdobionymi rękojeściami oraz liczne narzędzia do połowu ryb. Odkryte w szwedzkiej zatoce Hanöbukten pozostałości dawnej osady mówią też wiele o niezwykłej historii regionu Morza Batyckiego.

Wiek przedmiotów oceniono na ok. 8500 do 9000 lat. Według naukowców ludzie, którzy z nich korzystali, wiedli "dobre i dostatnie życie". Nie cierpiano tu na brak pożywienia, a klimat w porze letniej określono jako bardzo przyjazny. Dlatego też badacze uważają, że "pierwsi ludzie" zamieszkiwali osadę tylko przez cieplejszą część roku.

"Bałtycka Atlantyda" już dostarczyła wielu ciekawych informacji, a to dopiero początek. Teraz dokładniej przebadają znalezione przedmioty metodą datowania radiowęglowego, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądała ówczesna okolica. Sprawdzą, jaka dominowała tu roślinność, który rodzaj zwierzyny przeważał w tutejszych lasach oraz jak głębokie było wówczas Morze Bałtyckie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić