Niezwykły spektakl na Jowiszu

12

Zorza na Jowiszu to zjawisko o wiele jaśniejsze od tego, które znamy z własnej planety. Wywołane przez silne pole magnetyczne, przypomina fajerwerki, o czym świadczy film zarejestrowany z pomocą teleskopu Hubble'a.

Niezwykły spektakl na Jowiszu
(NASA)

Proces powstawania tego świetlnego spektaklu jest złożony. Gdy naładowane energią cząsteczki (protony, elektrony i cząstki alfa) wchodzą w atmosferę planety w pobliżu jej biegunów magnetycznych, zderzają się z atomami gazu. To w efekcie powoduje rozbłyski. Ich kolor zależy m.in. od określonego gazu. Np. wodór i hel świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

W przypadku Jowisza zorza nigdy nie ustaje. To przez jego potężne i stale aktywne pole magnetyczne. Na Ziemi zorze pojawiają się tylko po burzy na Słońcu, gdy wypluty przez gwiazdę strumień plazmy dociera do naszej planety. Jowisz nie musi jednak czekać na wiatr. Ma dodatkowe źródło cząsteczek. Jak tłumaczy NASA, korzysta z materiału "podrzuconego mu" przez jeden z własnych księżyców, aktywny wulkanicznie Io.

Ta zorza wygląda zupełnie jak pokaz fajerwerków na cześć nadciągającej w pobliże planety sondy Juno - żartował Jonathan Nichols z University of Leicester, zajmujący się badaniami aurory Jowisza.

Naukowcy z NASA i ESA chcą teraz ustalić coś jeszcze. Ciekawi ich, jak różne elementy tworzące zorzę Jowisza reagują na zmieniający się słoneczny wiatr, czyli strumień buzujących od energii cząsteczek wyplutych przez Słońce.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić