"Nigdy nie będę za stary na miłość do natury"

2

Najpopularniejszy biolog i popularyzator wiedzy o naturze, David Attenborough, 8 maja kończy 90 lat. Sam przyznaje, że pomimo sędziwego wieku nie myśli o emeryturze, bo nie da się być "zbyt starym na miłość do natury".

"Nigdy nie będę za stary na miłość do natury"
(Getty Images, Daniel Berehulak)

Brytyjczyk jest gwiazdą BBC od wielu dekad. Na antenie tej stacji od lat prezentowane są jego reportaże z najdalszych i najdzikszych zakątków Ziemi. Dzięki kultowej serii "Life on Earth", a także kilkunastu filmom i serialom, zdobył ogromną popularność widzów. Ludzie kochają go za olbrzymią wiedzę i charyzmę, której pozazdrość mu może niejeden dwudziestolatek.

Co pan wolałby robić? Płynąć balonem nad Alpami czy siedzieć, śliniąc się w domu? - śmieje się mój rozmówca. Gdy wraca do swojego domu w południowo-zachodnim Londynie, czeka na niego chociaż pies? Już nie. Przedtem siedział pod drzwiami. Czekały także małpki, lemury, kameleony i rybki dwudyszne w akwarium. Zwłaszcza wtedy, gdy dwójka jego dzieci była jeszcze mała, a żona wciąż żyła. Zmarła w 1997 roku - odpowiedział Attenborough zapytany przez "Polska The Times" o to, czy rozważa porzucenie kariery i odpoczynek w domowych pieleszach.

W rozmowie z "The Independent" przyznał, że starość to obce mu słowo. Nie wyobraża sobie, żeby w jego profesji można było przejść na emeryturę, bo jego pracą jest odkrywanie i popularyzowanie kolejnych sekretów matki natury. Dowodów nie trzeba długo szukać. Tuż przed 90. urodzinami przebywał w Alpach na wysokości 2500 m!

Attenborough został doceniony przez samą królową Elżbietę. Równolatka przyznała mu w 1985 roku tytuł szlachecki za wybitne osiągnięcia naukowe. Na jego cześć jeden z gatunków ryb pancernych został nazwany Materpiscis attenboroughi. Jego nazwisko zyskał również gatunek dzbanecznika: Nepenthes attenboroughii. W 2012 został uhonorowany Nagrodą Lowella Thomasa.

Od lat dokumentalista stara się przekazać ludziom morał płynący z jego doświadczenia. Jeżdżąc po świecie i widząc postępującą degradację środowiska w niemal każdym zakątku naszej planety, Attenborough uważa, że ludzkość nie powinna ograniczać populacji natury dla własnych korzyści, ale sama musi kontrolować własną liczebność, aby rośliny i zwierzęta mogły nadal rozwijać się bez przeszkód.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Autor: Kamil Królikowski

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić