Jan Muller| 

NIK: programy odchudzania nie działają. Mali Polacy coraz grubsi

22

Uczniowie tyją, chorują na potęgę a szkolne programy zdrowego żywienia są nieefektywne.

fat boy overweight. Tight shirt on gray background
fat boy overweight. Tight shirt on gray background (iStock.com)

W 19 na 20 skontrolowanych szkół z 5 województw wzrósł odsetek uczniów z nieprawidłową masą ciała. W roku szkolnym 2012/2013 było to 16,8 proc, w roku 2015/2016 już 22 proc. Najszybciej przybywa maluchów otyłych oraz z nadwagą.

Z raportu sporządzonego przez NIK po przeprowadzeniu kontroli w 20 publicznych szkołach oraz 10 urzędach gmin z obszaru województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego nt. żywienia w szkołach wynika, że w Polsce wciąż rośnie odsetek uczniów z nadwagą i otyłością - rynekzdrowia.pl cytuje słowa prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski które padły w środę, podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji zdrowia.

Wyniki badań NIK znajdują potwierdzenie w najnowszych danych badań epidemiologicznych COSI. Monitorują otyłość wśród dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej w ramach projektu badawczego Światowej Organizacji. Zdrowia. Ostatnie objęły 3400 uczniów drugich i trzecich klas. Wynika z nich, że jedna trzecia ośmiolatków cierpi z powodu nadwagi i otyłości, a co 10. ośmiolatek ma nieprawidłową wartość ciśnienia tętniczego.

Wspomniana kontrola pokazała, że wszystkie objęte nią szkoły realizowały trzy podstawowe programy żywieniowe: "Mleko w szkole", "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", jednak programy te nie zatrzymały negatywnych tendencji - dodał Kwiatkowski.

Dzieci po prostu nie jedzą otrzymanych produktów w szkołach. Owoce i warzywa jadło 10 proc, mleko piło 12,5 proc. Problem jest też z obiadami szkolnymi - żadna z kontrolowanych placówek nie zapewnia obiadów w 100 proc. spełniających normy. W każdym szkolnym jadłospisie było za dużo białek oraz węglowodanów. W 85 proc. także za dużo tłuszczu. W większości było także za dużo soli; w 8 przypadkach normę przekroczono trzykrotnie. W 5 na 17 zbadanych szkolnych sklepików nadal sprzedawano "niezdrowe produkty" (co jest niezgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia).

Zobacz także: Zobacz także: Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić