aktualizacja 

Nowa nadzieja dla łysych. Odkryli nieznane działanie leku

61

Związek został opracowany dla chorych na osteoporozę. Teraz jednak okazuje się, że może być świetnym środkiem przeciw wypadaniu włosów.

Nowa nadzieja dla łysych. Odkryli nieznane działanie leku
(iStock.com, Manuel-F-O)

WAY-316606 to związek, który może pomóc milionom łysych ludzi. Specjaliści z Centrum Badań Dermatologicznych Uniwersytetu w Manchesterze stwierdzili, że specyfik działa stymulująco na mieszki włosowe. Najciekawsze jest to, że lek nigdy nie był brany pod uwagę jako antidotum na łysienie.

Naukowcy najpierw sprawdzili działanie cyklosporyny A. To doskonale znany lek immunosupresyjny, stosowany by zniwelować ryzyko odrzucenia przeszczepu lub w chorobach autoimmunologicznych. Jednym z wielu skutków ubocznych cyklosporyny A jest niechciany porost włosów. Właśnie ten mechanizm chcieli jak najdokładniej poznać eksperci z Manchesteru. I dopięli swego.

Porost włosów jest efektem zmniejszenia aktywności białka SFRP1. Odpowiada ono za hamowanie wzrostu wielu tkanek w organizmie, również mieszków włosowych. Następnym krokiem było znalezienie środka, który także znosi działanie SFRP1, jednak nie ma tylu niepożądanych efektów ubocznych co cyklosporyna A.

W ten sposób Brytyjczycy natrafili na związek WAY-316606. Najlepiej stosować go zewnętrznie, dlatego niewykluczone, że wkrótce powstaną szampony zawierające substancję przeciw łysieniu.

Dzięki współpracy z chirurgiem przeszczepu włosów, dr Asimem Shahmalakiem, mogliśmy przeprowadzić eksperymenty z mieszkami włosowymi, które zostały hojnie oddane przez ponad 40 pacjentów - powiedział dr Nathan Hawkshaw.

Teraz konieczne są badania kliniczne, by potwierdzić ustalenia naukowców. Doktor Hawkshaw jest jednak przekonany, że środek może zrobić - jak mówi - prawdziwą różnicę dla osób, które cierpią z powodu łysienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić