Radosław Opas
Radosław Opas| 

Nowe odkrycie archeologów. Znalezisko ma 8 tysięcy lat

60

Na wyspie Marawah należącej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich odkryto osadę, liczącą kilka tysięcy lat. Było to możliwe dzięki zdjęciom wykonanym w latach 50. przez amerykański samolot szpiegowski.

Nowe odkrycie archeologów. Znalezisko ma 8 tysięcy lat
(twitter.com, @gulf_news)

Konstrukcje są zbudowane z kamiennych ścian. Jak uważają badacze, były używane do polowania na zwierzęta m.in. gazel. W odtajnionych fotografiach dostrzeżono pułapki myśliwskie, 300-letnie kanały irygacyjne czy też bagienne wioski. Na miejscu znaleziono też takie artefakty jak zdobione naczynia czy kamienne groty do strzał łuczniczych - podaje serwis newsweek.com.

Zdjęcia przedstawiają jak wyglądał Bliski Wschód kilka dekad temu, pokazując na przykład historyczne Aleppo na długo przed masowymi zniszczeniami, jakie miały miejsce w toczącej się wojnie domowej - mówi prof. Hammer, wykładający na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdjęcia terenu były dostępne już wcześniej. Zebrano je w latach 1959-1972 na potrzeby programu szpiegowskiego CORONA. Ich jakość była jednak o wiele niższa od tych, na których skupili się naukowcy z Abu Zabi.

Pomogły nowe badania. Osada została znaleziona przez zespół naukowców z Departamentu Kultury i Turystyki Abu Zabi. Badania oraz analiza zdjęć zrobionych za pomocą amerykańskiego samolotu rozpoznawczego U2, prowadzone były od wielu miesięcy a zakończyły się w marcu 2019 roku. Pokazują one, co znajduje się pod powierzchnią ziemi oraz pozwalają odkryć to, jak wyglądało życie mieszkańców Abu Zabi w okresie neolitu.

Asyryjczycy zamieszkujący dzisiejsze tereny m.in. Iraku, Iranu czy Syrii stworzyli pierwsze duże, wielokulturowe imperium starożytnego świata. Nasze znalezisko pokazuje, jak zarządzali oni swoim terytorium oraz zasobami ludzkimi – dodaje prof. Hammer.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Odkrycie w piramidzie Amenemhata II
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić