Radosław Opas
Radosław Opas| 

Nowe odkrycie na Grenlandii. Pod lodem znaleziono ponad 50 jezior

19

Pod pokrywą lodową Grenlandii naukowcy zidentyfikowali 56 nowych zbiorników wodnych. Badacze maja nadzieję, że jeziora pomogą im zrozumieć zjawisko globalnego ocieplenia.

Nowe odkrycie na Grenlandii. Pod lodem znaleziono ponad 50 jezior
(East News, ESA / eyevine)

Przeanalizowano ponad 500 tys. km. Naukowcy z uniwersytetów w Lancaster, Sheffield i Stanford dane uzyskali dzięki specjalnym radarom penetrującym. Urządzenia przymocowane były do samolotu, którym badano teren. Poszukiwania przeprowadzono w ramach programu IceBridge, prowadzonego przez NASA.

To badanie po raz pierwszy pozwoliło nam zobaczyć gdzie pod lodem na Grenlandii tworzą się jeziora. Jest to ważne dla określenia ich wpływu na subglacjalny system hydrologiczny – powiedziała Jade Bowling z Uniwersytetu w Lancaster.

Znaleziono 56 nowych jezior. Ich długość wynosi od 200 metrów, do nawet 5,9 km. Przez najnowszym odkryciem amerykańskich naukowców, wiedziano o istnieniu tylko 4 takich zbiorników - donosi The Independent.

W przeciwieństwie do antarktycznych jezior polodowcowych, grenlandzkie znajdują się głównie w pobliżu krawędzi pokrywy lodowej, pod stosunkowo wolno poruszającym się lodem. W większości są one stabilne – dodaje Bowling.

Zobacz także: Zobacz też: Lodowiec Jakobshavn jednak nie topnieje

Z odkryciem wiąże się duże nadzieje. Badacze twierdzą, że znalezione jeziora pomogą im zrozumieć, gdzie znajduje się woda powstała w wyniku topnienia lodu i gdzie konkretnie ścieka. Ma to wyjaśnić wpływ na rosnące temperatury na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić