Bartłomiej Bajerski
|

Naukowcy odwołali kataklizm klimatyczny. Ale wieszczą inną katastrofę

42 reakcje
0
0
42
Podziel się

Najnowsza analiza zadaje kłam twierdzeniu, że topniejące lody Antarktydy podniosą poziom mórz i oceanów o metr do końca XXI wieku. Teraz specjaliści twierdzą, że aż tak źle nie będzie. Wskazują za to, że zagrożeniem jest proces topnienia na Grenlandii.

Naukowcy odwołali kataklizm klimatyczny. Ale wieszczą inną katastrofę
(iStock.com, enriquejggarcia)

Poziom oceanów może się podnieść najwyżej o 40 centymetrów. Jednak to górna granica. Specjaliści, którzy opublikowali swoją pracę w najnowszym wydaniu "Nature", przewidują, że będzie to raczej 15 centymetrów.

To znaczna redukcja przewidywań w porównaniu do badania z 2016 roku. Wtedy straszono, że niestabilne lody Antarktydy mogą wpłynąć na podniesienie poziomu mórz o metr do 2100 roku. Oznaczałoby to, że 187 milionów ludzi na całym świecie musiałoby uciekać z terenów przybrzeżnych zalanych przez wodę.

Jako przyczynę niepowstrzymanego zawalania się dużych części pokrywy lodowej zaproponowano wtedy niestabilne klify lodowe. Ale ponownie przeanalizowaliśmy dane i okazało się, że tak nie jest - powiedział szef grupy badawczej, geograf Tamsin Edwards z King's College London.

Jednocześnie ukazał się raport z innego badania dotyczącego topnienia lodu. Szybki proces utraty pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie może w ciągu kilkudziesięciu lat zmienić klimat. Większym zagrożeniem jest to, co dzieje się na Grenlandii. "Zimna woda z lodu osłabia prądy oceaniczne, które powinny ją przemieszczać ją na południe wzdłuż dna Atlantyku, wypychając jednocześnie wody tropikalne bliżej powierzchni" - piszą w swoim opracowaniu autorzy badania, które omawia "Japan Times".

Zgodnie z naszymi modelami, woda z topniejących lodów spowoduje znaczne zakłócenia prądów oceanicznych i zmiany poziomu ocieplenia na całym świecie - powiedział główny autor Nicholas Golledge, profesor z Centrum Badań Antarktycznych nowozelandzkiego Victoria University of Wellington.

Naukowcy ostrzegają, że klimat stanie się nieprzewidywalny. Dużo częściej będą się pojawiać ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Cieplej zrobi się w Arktyce, wschodniej Kanadzie i Ameryce Środkowej. Chłody zaczną panować w północno-zachodniej Europie i na wschodnim wybrzeży Ameryki Północnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

42
0
0
KOMENTARZE
(42)
uczony
12 miesięcy temu
a moze meter a moze pol metra a moze ubedzie kazdy pieprzy inaczej ale forse biora wszyscy prawda czy nie to przecie naukowcy [od siedmiu bolesci
kacper
12 miesięcy temu
za 10 mln $ mogę przeprowadzic niezalezne badania i za 5 lat opublikowac jako wiarygodne do nastepnych badan ale te będą juz drozsze
+_+
12 miesięcy temu
Ciekawe skąd wzięła się nazwa Grenlandii, (Zielona kraina) pewnie kiedyś , dawno temu było tam zielono i ciepło, znaczy nie było lodu i nikogo nie zalało. Jeszcze chwila i będziemy płacić za powietrze którym oddychamy bo "naukowcy" stwierdzą, że go coraz mniej. Przy okazji CO2 jest cięższe od powietrza więc jak może gromadzić się w górnych warstwach atmosfery i fundować efekt cieplarniany ?
Ci wszyscy
12 miesięcy temu
niby naukowcy są z grupy ekspertów "na dwoje babka wróżyła". Ja mam podobny pogląd jak oni - 'może będzie, a może nie będzie; zobaczy się...'
Stwórca
12 miesięcy temu
Nie wiem ko głupszy, ci naukowy czy ten pseudo redaktor ?
Najnowsze komentarze (42)
??
11 miesięcy temu
co oni tak zadanie co raz zmieniają? co? denaturat sie skończył??
Hilda
11 miesięcy temu
Brak słów geografi redaktor nie zna ! Pewnie z Ameryki północnej pochodzi
Anka
11 miesięcy temu
Faktycznie redaktor debilion
prawda
12 miesięcy temu
Śmieszni są ci naukowcy jak i ich przestrogi...
stefan
12 miesięcy temu
naukowcy z Bożej łaski
karo
12 miesięcy temu
o, to jak dla mnie, to lepiej, ja poproszę niewielkie ochłodzenie klimatu u nas z porządną zimą i normalnym latem bez smażenia się:-)
jaskiniowiec
12 miesięcy temu
"Naukowcy" ostrzegają, że klimat stanie się nieprzewidywalny. a do tej pory bł przewidywalny?
troll
12 miesięcy temu
Kto tych ekomatołów opłaca!!!
Rr
12 miesięcy temu
A szwindel z globalnym ociepleniem?
xxx
12 miesięcy temu
palcem na wodzie pisane...
HumanRLZ
12 miesięcy temu
''które powinny ją przemieszczać ją na południe''. Widac ze po humanie
182seconds
12 miesięcy temu
ja prdl, ale jestescie wszyscy nieogarnięci. Globalna zmiana klimatu już się dzieje i Wasze wnuki bedą żyly w zupelnie innej rzeczywistosci, zawalone śmieciami i pijac/wdychajac toksyny
michalik.norb...
12 miesięcy temu
odwołuje ten potop dziś go nie będzie i koniec! może kiedyś indziej :P
Pan L
12 miesięcy temu
Cieplej bedzie we wschodniej Kanadzie a zimniej na wschodnim wybrzezu Ameryki Polnocnej.pezeraszam bardzo a czy Kanada nie jest w Ameryce pln.? Rece opadaja
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić