Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|

Naukowcy odwołali kataklizm klimatyczny. Ale wieszczą inną katastrofę

42
Podziel się

Najnowsza analiza zadaje kłam twierdzeniu, że topniejące lody Antarktydy podniosą poziom mórz i oceanów o metr do końca XXI wieku. Teraz specjaliści twierdzą, że aż tak źle nie będzie. Wskazują za to, że zagrożeniem jest proces topnienia na Grenlandii.

Naukowcy odwołali kataklizm klimatyczny. Ale wieszczą inną katastrofę
(iStock.com, enriquejggarcia)
bCYAZfLp

Poziom oceanów może się podnieść najwyżej o 40 centymetrów. Jednak to górna granica. Specjaliści, którzy opublikowali swoją pracę w najnowszym wydaniu "Nature", przewidują, że będzie to raczej 15 centymetrów.

To znaczna redukcja przewidywań w porównaniu do badania z 2016 roku. Wtedy straszono, że niestabilne lody Antarktydy mogą wpłynąć na podniesienie poziomu mórz o metr do 2100 roku. Oznaczałoby to, że 187 milionów ludzi na całym świecie musiałoby uciekać z terenów przybrzeżnych zalanych przez wodę.

Jako przyczynę niepowstrzymanego zawalania się dużych części pokrywy lodowej zaproponowano wtedy niestabilne klify lodowe. Ale ponownie przeanalizowaliśmy dane i okazało się, że tak nie jest - powiedział szef grupy badawczej, geograf Tamsin Edwards z King's College London.

bCYAZfLr

Jednocześnie ukazał się raport z innego badania dotyczącego topnienia lodu. Szybki proces utraty pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie może w ciągu kilkudziesięciu lat zmienić klimat. Większym zagrożeniem jest to, co dzieje się na Grenlandii. "Zimna woda z lodu osłabia prądy oceaniczne, które powinny ją przemieszczać ją na południe wzdłuż dna Atlantyku, wypychając jednocześnie wody tropikalne bliżej powierzchni" - piszą w swoim opracowaniu autorzy badania, które omawia "Japan Times".

Zgodnie z naszymi modelami, woda z topniejących lodów spowoduje znaczne zakłócenia prądów oceanicznych i zmiany poziomu ocieplenia na całym świecie - powiedział główny autor Nicholas Golledge, profesor z Centrum Badań Antarktycznych nowozelandzkiego Victoria University of Wellington.

Naukowcy ostrzegają, że klimat stanie się nieprzewidywalny. Dużo częściej będą się pojawiać ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Cieplej zrobi się w Arktyce, wschodniej Kanadzie i Ameryce Środkowej. Chłody zaczną panować w północno-zachodniej Europie i na wschodnim wybrzeży Ameryki Północnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYAZfLx
bCYAZfLS
KOMENTARZE
(42)
uczony
2 lata temu
a moze meter a moze pol metra a moze ubedzie kazdy pieprzy inaczej ale forse biora wszyscy prawda czy nie to przecie naukowcy [od siedmiu bolesci
kacper
2 lata temu
za 10 mln $ mogę przeprowadzic niezalezne badania i za 5 lat opublikowac jako wiarygodne do nastepnych badan ale te będą juz drozsze
+_+
2 lata temu
Ciekawe skąd wzięła się nazwa Grenlandii, (Zielona kraina) pewnie kiedyś , dawno temu było tam zielono i ciepło, znaczy nie było lodu i nikogo nie zalało. Jeszcze chwila i będziemy płacić za powietrze którym oddychamy bo "naukowcy" stwierdzą, że go coraz mniej. Przy okazji CO2 jest cięższe od powietrza więc jak może gromadzić się w górnych warstwach atmosfery i fundować efekt cieplarniany ?
bCYAZfLT
Ci wszyscy
2 lata temu
niby naukowcy są z grupy ekspertów "na dwoje babka wróżyła". Ja mam podobny pogląd jak oni - 'może będzie, a może nie będzie; zobaczy się...'
Stwórca
2 lata temu
Nie wiem ko głupszy, ci naukowy czy ten pseudo redaktor ?
Najnowsze komentarze (42)
??
2 lata temu
co oni tak zadanie co raz zmieniają? co? denaturat sie skończył??
Hilda
2 lata temu
Brak słów geografi redaktor nie zna ! Pewnie z Ameryki północnej pochodzi
Anka
2 lata temu
Faktycznie redaktor debilion
prawda
2 lata temu
Śmieszni są ci naukowcy jak i ich przestrogi...
stefan
2 lata temu
naukowcy z Bożej łaski
karo
2 lata temu
o, to jak dla mnie, to lepiej, ja poproszę niewielkie ochłodzenie klimatu u nas z porządną zimą i normalnym latem bez smażenia się:-)
jaskiniowiec
2 lata temu
"Naukowcy" ostrzegają, że klimat stanie się nieprzewidywalny. a do tej pory bł przewidywalny?
troll
2 lata temu
Kto tych ekomatołów opłaca!!!
bCYAZfLL
Rr
2 lata temu
A szwindel z globalnym ociepleniem?
xxx
2 lata temu
palcem na wodzie pisane...
HumanRLZ
2 lata temu
''które powinny ją przemieszczać ją na południe''. Widac ze po humanie
182seconds
2 lata temu
ja prdl, ale jestescie wszyscy nieogarnięci. Globalna zmiana klimatu już się dzieje i Wasze wnuki bedą żyly w zupelnie innej rzeczywistosci, zawalone śmieciami i pijac/wdychajac toksyny
michalik.norb...
2 lata temu
odwołuje ten potop dziś go nie będzie i koniec! może kiedyś indziej :P
Pan L
2 lata temu
Cieplej bedzie we wschodniej Kanadzie a zimniej na wschodnim wybrzezu Ameryki Polnocnej.pezeraszam bardzo a czy Kanada nie jest w Ameryce pln.? Rece opadaja
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić