aktualizacja 

Ocean pokrywał całą powierzchnię Ceres. Tam nadal może być woda!

128

Eksperci NASA przeanalizowali bardzo dokładnie dane przesłane przez sondę kosmiczną Dawn. I ogłosili sensacyjne ustalenia.

Ocean pokrywał całą powierzchnię Ceres. Tam nadal może być woda!
(NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

Słona, lodowa skorupa Ceres może być pozostałością globalnego oceanu. To jednak nie jest jedyny wniosek płynący z najnowszych badań. Specjaliści Narodowa Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) twierdzą, że głęboko pod skorupą Ceres może czekać na nas spore zaskoczenie.

Coraz więcej uczymy się, że Ceres jest złożonym i dynamicznym światem, w którym w przeszłości mogło być dużo płynnej wody, a może jest jej jeszcze trochę pod ziemią - mówi Julie Castillo-Rogez, współautorka badań.

Studiując skorupę Ceres, zespół odkrył coś dziwnego. Jej gęstość jest zbliżona do gęstości lodu, ale jest o wiele za mocna, aby to lód był głównym składnikiem - pisze serwis New Atlas. Naukowcy stworzyli zatem model, który obrazował, jak zmieniała się powierzchnia karłowatej planety i stąd wyciągnęli wnioski dotyczące skorupy.

Jest najprawdopodobniej mieszaniną lodu, soli, skał i krystalicznego ciała stałego, w którym cząsteczki wody wychwytują cząsteczki gazu. Kombinacja ta jest mniej więcej tak gęsta jak stary lód, ale może być nawet tysiąc razy wytrzymalsza.

Zobacz także: Zobacz także: Astronauci eksperymentują z fidget spinnerem

Na tym odkrycia dotyczące Ceres nie skończyły się. Model topograficzny pokazał, że powierzchnia Ceres była jeszcze bardziej górzysta niż teraz, ale w ciągu ostatnich kilku miliardów lat uległa "wygładzeniu". Aby mogło się tak stać, skorupa musi spoczywać na warstwie, która prawdopodobnie zawiera pewną ilość płynnej wody.

Dawn weszła na orbitę Ceres w marcu 2015 roku. Od tego czasu sonda wykryła lód w ciemnych kraterach na biegunach oraz wyraźne oznaki obecności cząsteczek organicznych.

Ceres to karłowata planeta, której średnica liczy tylko 950 kilometrów. Na zdjęciu powyżej widać porównanie jej rozmiarów do Ziemi i Księżyca. Krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Tuż po odkryciu w 1801 roku Ceres była nazywana planetą. Później zmieniono nomenklaturę na planetoidę. Jednak w 2006 roku raz jeszcze eksperci zmienili jej klasyfikację i nazwali planetą karłowatą.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić