Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Odkodowali list "opętanej" zakonnicy sprzed 341 lat. Użyli programu do łamania szyfrów z Dark Web

216
Podziel się:

Spisany niezrozumiałym językiem list XVII-wiecznej włoskiej zakonnicy od stuleci skrywał tajemnicę. Wiadomość podyktowana ponoć przez samego Szatana została w końcu odszyfrowana programem, którego używać mają agencje wywiadu i wojsko.

Odkodowali list "opętanej" zakonnicy sprzed 341 lat. Użyli programu do łamania szyfrów z Dark Web
(Wikimedia Commons CC BY)

Po 341 latach włoskim naukowcom udało się odszyfrować treść jednego z najdziwniejszych dokumentów spisanych przez osobę duchowną. Dla wierzących informacje tam zawarte wydać się mogą, jeżeli nie szokujące, to na pewno bluźniercze. Autorką listu jest Isabella Tomasi, która do historii przeszła jednak jako siostra Maria Crocifissa della Concezione. Takie imię przyjęła wstępując do klasztoru benedyktynek w wieku 15 lat.

Z listem spisanym kilkoma archaicznymi alfabetami mierzyło się wielu. Dopiero zespół informatyków z ośrodka badań Ludum Science Centre w Katanii dał radę. Jak tłumaczy jego szef, Daniele Abate, badacze posłużyli się programem deszyfrującym ściągniętym z tzw. Ukrytej Sieci (Dark Web). Według Abate programu używają agencje wywiadu do łamania kodów i szyfrów.

Podłączyliśmy program do baz językowych z antyczną greką, językiem arabskim, alfabetem runicznym i starożytną łaciną. W ten sposób byliśmy w stanie odczytać część liter i odkryć, że treść listu zaiste jest diabelska - śmieje się naukowiec.

Pomysł, by użyć różnych dawnych języków nie był przypadkowy. Siostra Maria była ponoć wybitną lingwistką. I faktycznie, to co napisała to zagmatwana mieszanina języków i alfabetów. Widać, że włożyła w ten list całą swoją wiedzę. Co chciała przekazać potomnym pod płaszczem listu od Lucyfera?

Odczytano 15 linijek tekstu, w których pisze ona o różnicach między człowiekiem, Bogiem a szatanem. Niezależnie od treści, list sprawia wrażenie spisanego przez osobę chorą psychicznie. Cierpiącą na chorobę dwubiegunową, a być może i schizofrenię. Zakonnica zauważa, że "Bogu wydaje się, że może uczynić śmiertelników wolnymi". Po chwili dodaje, że Boga ludzie sami wynaleźli a "religia to system, który nie służy nikomu". W jej liście "Jezus jest tylko niepotrzebnym obciążeniem dla innych".

Okoliczności spisania tekstu są równie barwne, co jego treść. Któregoś poranka 1676 roku siostra Maria obudziła inne zakonnice przeraźliwym krzykiem. Gdy kobiety przybiegły do jej celi, zobaczyły ciało pokryte tuszem. Obok leżała odręcznie spisana kartka pergaminu. Maria przekonywała, że opętał ją diabeł i przemocą zmusił do spisania wiadomości. Benedyktynki próbowały bezskutecznie odczytać treść listu, w końcu udostępniły go w swoim klasztorze licząc, że uda się to komuś innemu.

Zobacz także: Zobacz także: Habit zamiast szminki. Rozmowa z Eweliną Tondys

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(216)
haha
5 lata temu
Marksizm, neomarksizm, leninizm to nic innego jak duraczenie społeczeństwa zaczerpnięte z katolicyzmu. Walka jednych i drugich i wspólna eliminacja jest właśnie skutkiem ich siły ogłupiania ludzi. Religie najpierw ci mówią, że masz wolną wolę a później że grzeszysz i pójdziesz do piekła jak nie będziesz postępował tak jak ci każą. Marksizm najpierw mówi, że wszyscy są równi a później pozbawia cie majątku, wiedzy i wolnej woli. Skutek jest identyczny, im więcej baranów tym lepiej się ma kasta, która ze sobą pije wódkę a maluczkie umysły rzuca na pożarcie.
BishOP
5 lata temu
Ja bym obstawiał nie schizofrenie a ciekawy rodzaj sawantyzmu który nie powodował degradacji inteligencji. Podejrzewam że sytuacja miała się tak wierzyła w dogmaty jej przekazywane. W zakonie mając dostęp do licznych ksiąg i niezwykły umysł analityczny wchłaniała wiedzę jak gąbka ale z czasem widziała za dużo zła w samym kościele i chcąc się tym podzielić napisała list. Jednak pomyślała "Kurde jak to napiszę to mnie usmażą na chrupko trzeba coś wykombinować" no i wykombinowała kod i wymówkę która w tych czasach akurat by przeszła :D
HoryŚwieżak
5 lata temu
Ostatnie dwie linijki przetłumaczono nieco później. Zaszyfrowano w nich "Pamiętaj słowa matki, zjedz mięso zostaw ziemniaczki".
Jezus Chrystu...
5 lata temu
Jana 6:38 „Zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał„ księga Przysłów 8:22-25 „Pan stworzył mnie jako pierwociny swojego stworzenia, na początku swych dzieł, z dawna. Przed wiekami byłam ustanowiona, od początków, przed powstaniem świata, Gdy jeszcze nie było morza, zostałam zrodzona, gdy jeszcze nie było źródeł obfitujących w wody. Zanim góry były założone i powstały wzgórza, zostałam zrodzona” Jezus Chrystus był pierwszym zrodzonym na łonie Boga Ojca uniżył się i wszedł w ciało zrodzone z człowieka przeszedł drogę kuszenia umęczenia i pogardzenia pokonał smierc i w pełnym zasłuzeniu jest Bigem dla ludzi i wszelkiego stworzenia zasiadł po prawicy Boga Ojca Wszechmogocego .Upadłe anioły ktore prowadza nas na wojny i socjalistyczny swiat z szatanem na czele upadły dlatego ze sprzeciwiły się temu ze Bog przyjdzie na swiat z człowieka . Tylko prawdziwa wiara i relacja z Jezusem chrystusem nas uratuje k katolicki to polityczna zmyłka
papa_s
5 lata temu
Komputery i programy nie służą do odczytywania pism. To domena ludzi podobnie jak programowanie komputerów. Nigdy nikt nie zbuduje komputera ani programu, który będzie tworzył programy dla innych komputerów. Udowodniono to jeszcze zanim zbudowano komputery a dowód ma parę linijek.
ona
5 lata temu
Skoro Bóg nie istnieje, to diabeł, który ją rzekomo opętał, również nie istnieje.
Robson
5 lata temu
Prawdę napisała - tyle, że prawdę niewygodną politycznie!
sad
5 lata temu
W Tworkach leczą z pisofobii.
polak mały
5 lata temu
Osoby ponadprzeciętnie inteligentne zawsze są uznawane przez ciemny motłoch za chore psychicznie ! Ciemnota nie znosi gdy ktoś się wybija ponad przeciętność !
extra
5 lata temu
i tyle?
Rose
5 lata temu
Błogosławieni *
Rose
5 lata temu
Niektórym ludziom,tak trudno jest uwierzyć w istnienie Boga, jak innym uwierzyć w jego nieistnienie... ,,Błogosłowanieni ci, którzy nie widzieli a uwierzyli "
kkk
5 lata temu
to co napisane o ile tak jest napisane jak powiedziane w artyule to prawda po prostu a nie zaden szatanski list
Piotr
5 lata temu
Ma rację, że Bóg został wymyślony przez ludzi, którzy chcieli zawładnąć ludźmi, podporządkować ich sobie i wygodnie z tego żyć. Wystarczy prześledzić dzieje kościoła żeby się o tym upewnić. Szatan na ziemi to właśnie kościół. A ludzie kościoła to często mordercy, niszczący wszystko co dobre. To nie przypadek, że Kaczyński też się odwołuje do kościoła.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić