Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Odtworzyli twarz prehistorycznego Europejczyka. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy

129
Podziel się:

Naukowcy rozwiązali zagadkę wyglądu człowieka, którego potomkami jest 10 proc. Brytyjczyków.

Odtworzyli twarz prehistorycznego Europejczyka. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy
(PAP/EPA, LONDON NATURAL HISTORY MUSEUM)

*Brytyjczycy pokazali twarz człowieka z Cheddar. *To najstarszy prawie kompletny szkielet znaleziony w Anglii. Dzięki analizie DNA ustalono, jak wyglądał prehistoryczny przodek sprzed 10 tys. lat.

Uwagę zwraca przede wszystkim ciemny kolor jego skóry. Mężczyzna miał też niebieskie oczy i ciemne kręcone włosy. Odkrycie sugeruje, że jaśniejszy kolor skóry, który występuje przede wszystkim na północy Europy, to zjawisko nowsze niż sądzono. Jego twarz zrekonstruowali holenderscy bliźniacy Andrie i Alfons Kennis, którzy specjalizują się w tworzeniu modeli prehistorycznych ludzi. Mężczyznę z Cheddar stworzyli przy pomocy druku 3D.

Naukowcy odczytali kod DNA mężczyzny. Aby go zdobyć musieli wywiercić otwór o średnicy 2 mm w czaszce i pobrać materiał genetyczny z kości. Następnie przeanalizowali sekwencje DNA, aby ustalić cechy wyglądu. Wspólne prace uczonych z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Londyńskiego uważa się, za jedne z największych wyzwań związanych z DNA.

Zobacz także: Zobacz także: Homo sapiens opuścili Afrykę 100 tys. lat wcześniej niż sądzono

*Szkielet został odkryty w 1903 roku w hrabstwie Somerset. *Znaleziono go w jaskini Gough’s Cave niedaleko wsi Cheddar. Badania genetyczne na szczątkach rozpoczęły się w 1996 roku. Dwudziestu ochotników pozwoliło porównać swoje DNA z kodem mężczyzny. U jednej z osób znaleziono bliskie podobieństwo genetyczne. Tym samym udowodniono, że jest on bezpośrednim potomkiem człowieka z Cheddar. Obecnie około 10 proc. Brytyjczyków wywodzi się od populacji, w skład której wchodził prehistoryczny mężczyzna.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić