o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Odtworzyli twarz prehistorycznego Europejczyka. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy

100
Podziel się

Naukowcy rozwiązali zagadkę wyglądu człowieka, którego potomkami jest 10 proc. Brytyjczyków.

Odtworzyli twarz prehistorycznego Europejczyka. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy
(PAP/EPA, LONDON NATURAL HISTORY MUSEUM)
bDUFRByZ

*Brytyjczycy pokazali twarz człowieka z Cheddar. *To najstarszy prawie kompletny szkielet znaleziony w Anglii. Dzięki analizie DNA ustalono, jak wyglądał prehistoryczny przodek sprzed 10 tys. lat.

Uwagę zwraca przede wszystkim ciemny kolor jego skóry. Mężczyzna miał też niebieskie oczy i ciemne kręcone włosy. Odkrycie sugeruje, że jaśniejszy kolor skóry, który występuje przede wszystkim na północy Europy, to zjawisko nowsze niż sądzono. Jego twarz zrekonstruowali holenderscy bliźniacy Andrie i Alfons Kennis, którzy specjalizują się w tworzeniu modeli prehistorycznych ludzi. Mężczyznę z Cheddar stworzyli przy pomocy druku 3D.

Naukowcy odczytali kod DNA mężczyzny. Aby go zdobyć musieli wywiercić otwór o średnicy 2 mm w czaszce i pobrać materiał genetyczny z kości. Następnie przeanalizowali sekwencje DNA, aby ustalić cechy wyglądu. Wspólne prace uczonych z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Londyńskiego uważa się, za jedne z największych wyzwań związanych z DNA.

bDUFRBzb
Zobacz także: Zobacz także: Homo sapiens opuścili Afrykę 100 tys. lat wcześniej niż sądzono

*Szkielet został odkryty w 1903 roku w hrabstwie Somerset. *Znaleziono go w jaskini Gough’s Cave niedaleko wsi Cheddar. Badania genetyczne na szczątkach rozpoczęły się w 1996 roku. Dwudziestu ochotników pozwoliło porównać swoje DNA z kodem mężczyzny. U jednej z osób znaleziono bliskie podobieństwo genetyczne. Tym samym udowodniono, że jest on bezpośrednim potomkiem człowieka z Cheddar. Obecnie około 10 proc. Brytyjczyków wywodzi się od populacji, w skład której wchodził prehistoryczny mężczyzna.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUFRBzh
bDUFRBzC
KOMENTARZE
(100)
lion
3 lata temu
Ciemniejszy odcień skóry znów dominuje w UK i wielu innych krajach Europy. Wychodzi więc, że wszystko wraca do normy.
bzdety
3 lata temu
to co później pomalowali wapnem?
totoloto
3 lata temu
Dla mnie to tylko domysły i to bez pokrycia. Ten "ktoś" wcale tak nie musiał wyglądać, a i kolor skory nie musiał być taki. Takie prezentacje dzisiaj mogą być modne, zwłaszcza w aspekcie napływu do Europy ludzi podobnych kolorem skóry. Dobrze byłoby przekonać rdzennych "oponentów", że to nie inni byli na tych terenach rdzenni.A tak w ogóle - skoro jedna jaskółka wiosny nie czyni tak i jeden taki przypadek nie stanowi reguły. Mógł ten ktoś tu zostać po prostu zawleczony z innych terenów przez ludzi podobnych Wikingom.
bDUFRBzD
Beton
3 lata temu
Jakby go zrekonstruowali Szwedzi, a nie Holendrzy, to byłby jeszcze ciemniejszy i miałby czarne oczy, a włosy czarne i kręcone jak u karakułów :-)))
Sabina.
3 lata temu
Z tych badań wynika że to czysty aryjczyk typ hazarski z domieszką ciapatego .
Najnowsze komentarze (100)
fuuuuj-
3 lata temu
Krycha Pawłowicz?
JajkaSobieRob...
3 lata temu
Mają poczucie humoru
PropagandaOrw...
3 lata temu
Swinie mogli wstawic tez jes P0dobna genetycznie. Ale zaraz zaraz swinia jest biala. To musieli wstawic szympansa bo tez P0dobny genetycznie ale opalony
Prof Kuppelwe...
3 lata temu
"Nauka" teraz nie zajmuje sie nauka tylko lewacka propaganda. Chociaz z drugiej strony sami P0twierdzaja rasistowskie teorie ze gdy mial ciemna skore to zyl prymitywnie a gdy biala to jest cywilizowany? ha ha ha lewacka "logika"
Ciekawe teori...
3 lata temu
Za 10k wykopia kopacz i P0wiedza ze tak wygladali ludzie? Ha ha ha
logik
3 lata temu
czy u tych ochotników "o bliskim podobieństwie genetycznym" są europejczycy? a jeśli tak czy są to osoby ciemnoskóre?
Pol
3 lata temu
Bla bla bla na podstawie szkieletu odtworzyli jego kolor oczu i włosów czy też skóry, albo to że miał kręcone włosy, większej bzdury nie słyszałem. To mogą być tylko frywolne interpretacje tych dwóch Holendrów. Na tym przykładzie widać jak media wciskają nam kity z pseudo-nauki i nietylko.
jasne
3 lata temu
tak miał ciemną skóre i pewnie jeszcze był obrzezany...
bDUFRBzv
Ma1aka
3 lata temu
Teraz tez tak wyglądają
kolo
3 lata temu
Podobny do zdradka Sikorskiego.
10%
3 lata temu
Na podstawie próby 10 osób stwierdzili że 10% populacji jest zgodna?
Bioarcheolog
3 lata temu
Co do odcienia skóry to jest to raczej poprawna politycznie interpretacja. Genetycznie i ewolucyjnie przy spadku melaniny najpierw pojawia się jasna skóra, a dopiero potem niebieskie oczy (przykład ludów semickich). Mógł być ciemniejszy, ale nie tak jak na tym modelu...
ahahahsahahah...
3 lata temu
Tak jest za pomoca DNA można odwzorowac wyglad kogos th: twarzy budowy ciała , wzrostu itd ? Bravo Brytole , chyba nowa jakas dziedzina badań genetycznych DNA powie cio jak ktos wygladał z twarzy ! łeze ze śmiechu !!
Lila
3 lata temu
Wyglada jak Eskimos
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić