o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Ofiar masakry było znacznie więcej. Zabili co najmniej 10 tysięcy studentów

31
Podziel się

Odtajnione właśnie brytyjskie dokumenty są wstrząsające. Komuniści zabili 28 lat temu w Pekinie o wiele więcej młodych ludzi, niż do tej pory sądzono.

Ofiar masakry było znacznie więcej. Zabili co najmniej 10 tysięcy studentów
(Youtube.com)
bEDQyQdN

Co najmniej 10 tysięcy studentów zginęło na Placu Tienanmen w 1989 roku. O tak wielkiej liczbie zabitych brytyjski ambasador w Pekinie informował już dzień po masakrze dokonanej przez chińską armię. Pierwotnym źródłem wiadomości była osoba blisko związana z członkiem Chińskiej Rady Stanu, na czele której stoi premier - informuje BBC News.

Wiadomość trafiła do Londynu poprzez tajną pocztę dyplomatyczną. Teraz Brytyjczycy odtajnili tę korespondencję. Ambasador Alan Donald podkreślał, że liczba ofiar śmiertelnych pochodzi z najwyższego szczebla komunistycznych władz i jest sprawdzona, bo w przeszłości informacje pozyskane od tego źródła potwierdzały się. Dodatkowo podkreślał, że jak najuważniej sam starał się oddzielić "fakty od spekulacji pogłosek", jak pisał.

Cztery zranione dziewczęta błagały o życie, ale żołnierze wzięli je na bagnety - tak ambasador relacjonował krwawe wydarzenia w stolicy Chin.

bEDQyQdP

Do tej pory uważano, że w Pekinie zginęło od 200 do ponad tysiąca osób. Brytyjskie dokumenty pokazują, że skala mordu na bezbronnych młodych ludziach była bezprecedensowa. Chińskie władze prawie miesiąc po masakrze w oficjalnym komunikacie podały, że zginęło 200 cywilów i kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb, a kilka tysięcy osób zostało rannych. Masakrę nazwano "stłumieniem kontrrewolucyjnych zamieszek".

Zobacz także: Zobacz także: W Chinach liczą się szczegóły

Masakry dokonano 4 czerwca 1989 roku, a list Donalda został wysłany 5 czerwca. Opisywał więc na gorąco wydarzenia na Placu Tienanmen. Studenci rozpoczęli protesty w Pekinie w kwietniu 1989 roku, domagając się zmian politycznych w komunistycznym państwie i ukarania winnych korupcji we władzach. Protest popierała zdecydowana większość mieszkańców Pekinu. Komuniści, obawiając się wybuchu rozruchów na wielką skalę, wysłali na Plan Tienanmen armię, w tym czołgi, która krwawo stłumiła protesty.

bEDQyQdV

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEDQyQeq
KOMENTARZE
(31)
antysmiec
4 lata temu
Tzw. Zachód wymordował, wygonił z Kraju miliony Polaków, wymordował i pozbawił życia miliony Irakijczyków, Libijczyków, Syryjczyków, Afgańczyków, a setki milionów środków do życia, domów itd.
antyśmieć
4 lata temu
Gdyby nie zdecydowane przeciwdziałanie władz to dzisiaj Chiny byłyby nędzarzem i pośmiewiskiem tak jak Polska czy Rosja za Jelcyna tj. agenta tzw. zachodu.
HGW
4 lata temu
Niech zrobią to co u nas mianowicie zlikwidowano duże zakłady ,aby nie istniało duże skupisko ludzi,które mogłoby zagrozić władzy.Resztą sprzedano i otworzono dużo małych uczelni aby nie skupiać ogromu studentów którym można mieszać w głowach.I stworzono możliwość tworzenia małych przedsiębiorstw a w większych obsadzono swoimi ludźmi, tak zrobiono wszędzie aby mieć spokój a z narodu zrobić niewolników.
bEDQyQer
Lolek
4 lata temu
Wojna się zbliża więc trzeba przedstawić przyszłego wroga w jak najgorszym świetle.
pl
4 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
opol
4 lata temu
I u nas władza w rękach jednego człowieka.
Eula jasiu
4 lata temu
Nie wiezcie w te brednie. Znam chinczykow od lat ( jem go zrazu kilka w miesiacy) I nigdy nie spotkala nigdy mnie tragedyja!!!
QQ
4 lata temu
Studeci ???? DO KSIAZEK !!!! GNOJKI !!
///
4 lata temu
Bajki giblartarskie cd.
chore systemy
4 lata temu
Tak sie ryje banie młodym ludziom przez służby specjalne walka walka o władze i pieniądze .
Kris
4 lata temu
''Protest popierała zdecydowana większość mieszkańców Pekinu'' - może jakieś źródło tej ''rewelacji''
Jurek
4 lata temu
teraz mieliby 10 tys. durnych lewaków więcej i gospodarkę na dnie
sda
4 lata temu
Jak zwykle, komuniści kłamią. Jakiekolwiek oświadczenie ze strony komunistycznych władz, trzeba brać z dystansem i ze świadomością, że na pewno kłamią. Szczególnie w sprawie niewygodnej.
bEDQyQej
smutne
4 lata temu
Podobne czasy zbliżają się w Polsce :( PIS nie odpuści władzy. Dyktatura już się zaczęła...........
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić