Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Ofiar masakry było znacznie więcej. Zabili co najmniej 10 tysięcy studentów

31
Podziel się:

Odtajnione właśnie brytyjskie dokumenty są wstrząsające. Komuniści zabili 28 lat temu w Pekinie o wiele więcej młodych ludzi, niż do tej pory sądzono.

Ofiar masakry było znacznie więcej. Zabili co najmniej 10 tysięcy studentów
(Youtube.com)

Co najmniej 10 tysięcy studentów zginęło na Placu Tienanmen w 1989 roku. O tak wielkiej liczbie zabitych brytyjski ambasador w Pekinie informował już dzień po masakrze dokonanej przez chińską armię. Pierwotnym źródłem wiadomości była osoba blisko związana z członkiem Chińskiej Rady Stanu, na czele której stoi premier - informuje BBC News.

Wiadomość trafiła do Londynu poprzez tajną pocztę dyplomatyczną. Teraz Brytyjczycy odtajnili tę korespondencję. Ambasador Alan Donald podkreślał, że liczba ofiar śmiertelnych pochodzi z najwyższego szczebla komunistycznych władz i jest sprawdzona, bo w przeszłości informacje pozyskane od tego źródła potwierdzały się. Dodatkowo podkreślał, że jak najuważniej sam starał się oddzielić "fakty od spekulacji pogłosek", jak pisał.

Cztery zranione dziewczęta błagały o życie, ale żołnierze wzięli je na bagnety - tak ambasador relacjonował krwawe wydarzenia w stolicy Chin.

Do tej pory uważano, że w Pekinie zginęło od 200 do ponad tysiąca osób. Brytyjskie dokumenty pokazują, że skala mordu na bezbronnych młodych ludziach była bezprecedensowa. Chińskie władze prawie miesiąc po masakrze w oficjalnym komunikacie podały, że zginęło 200 cywilów i kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb, a kilka tysięcy osób zostało rannych. Masakrę nazwano "stłumieniem kontrrewolucyjnych zamieszek".

Zobacz także: Zobacz także: W Chinach liczą się szczegóły

Masakry dokonano 4 czerwca 1989 roku, a list Donalda został wysłany 5 czerwca. Opisywał więc na gorąco wydarzenia na Placu Tienanmen. Studenci rozpoczęli protesty w Pekinie w kwietniu 1989 roku, domagając się zmian politycznych w komunistycznym państwie i ukarania winnych korupcji we władzach. Protest popierała zdecydowana większość mieszkańców Pekinu. Komuniści, obawiając się wybuchu rozruchów na wielką skalę, wysłali na Plan Tienanmen armię, w tym czołgi, która krwawo stłumiła protesty.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
antysmiec
4 lata temu
Tzw. Zachód wymordował, wygonił z Kraju miliony Polaków, wymordował i pozbawił życia miliony Irakijczyków, Libijczyków, Syryjczyków, Afgańczyków, a setki milionów środków do życia, domów itd.
antyśmieć
4 lata temu
Gdyby nie zdecydowane przeciwdziałanie władz to dzisiaj Chiny byłyby nędzarzem i pośmiewiskiem tak jak Polska czy Rosja za Jelcyna tj. agenta tzw. zachodu.
HGW
5 lata temu
Niech zrobią to co u nas mianowicie zlikwidowano duże zakłady ,aby nie istniało duże skupisko ludzi,które mogłoby zagrozić władzy.Resztą sprzedano i otworzono dużo małych uczelni aby nie skupiać ogromu studentów którym można mieszać w głowach.I stworzono możliwość tworzenia małych przedsiębiorstw a w większych obsadzono swoimi ludźmi, tak zrobiono wszędzie aby mieć spokój a z narodu zrobić niewolników.
Lolek
5 lata temu
Wojna się zbliża więc trzeba przedstawić przyszłego wroga w jak najgorszym świetle.
pl
5 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
opol
5 lata temu
I u nas władza w rękach jednego człowieka.
Eula jasiu
5 lata temu
Nie wiezcie w te brednie. Znam chinczykow od lat ( jem go zrazu kilka w miesiacy) I nigdy nie spotkala nigdy mnie tragedyja!!!
QQ
5 lata temu
Studeci ???? DO KSIAZEK !!!! GNOJKI !!
///
5 lata temu
Bajki giblartarskie cd.
chore systemy
5 lata temu
Tak sie ryje banie młodym ludziom przez służby specjalne walka walka o władze i pieniądze .
Kris
5 lata temu
''Protest popierała zdecydowana większość mieszkańców Pekinu'' - może jakieś źródło tej ''rewelacji''
Jurek
5 lata temu
teraz mieliby 10 tys. durnych lewaków więcej i gospodarkę na dnie
sda
5 lata temu
Jak zwykle, komuniści kłamią. Jakiekolwiek oświadczenie ze strony komunistycznych władz, trzeba brać z dystansem i ze świadomością, że na pewno kłamią. Szczególnie w sprawie niewygodnej.
smutne
5 lata temu
Podobne czasy zbliżają się w Polsce :( PIS nie odpuści władzy. Dyktatura już się zaczęła...........
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić