Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Paradoks selfie. Kochamy je robić, nienawidzimy oglądać

3

Lubimy robić i publikować selfie, ale nie chcemy oglądać autoportretów znajomych.

Paradoks selfie. Kochamy je robić, nienawidzimy oglądać
(Shutterstock.com)

Monachijscy naukowcy zajęli się psychologią stojącą za robieniem sobie zdjęć. Aż 77 proc. poddanych badaniu na uniwersytecie Ludwiga Maximiliana robiło sobie selfie i wrzucało do sieci. Z drugiej strony 67 proc. ankietowanych stwierdziło, że selfie jest czymś złym, bo np. może destrukcyjnie wpływać na samoocenę. Zamiast tego 82 proc. wolałoby oglądać na Instagramie czy Facebooku zupełnie inne zdjęcia. Nazwano to "paradoksem selfie".

Zdaniem prof. Sary Diefenbach robiąc selfie ludzie chcą dopasować się do współczesnego kanonu autoprezentacji. Grupa ta uznała swoje zdjęcia za bardziej wiarygodne i naturalne od innych.

Dzielenie się prywatnymi momentami ze swojego życia i pokazywanie siebie z dobrej strony ma na celu zaskarbienie sympatii otoczenia - twierdzi prof. Diefenbach.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić