o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Piorun najlepszy! Rewelacyjna broń z Polski dla naszej armii

40
Podziel się

Wojsko planuje zakup nowych rakiet. Wyda prawie 1 mld zł.

Piorun najlepszy! Rewelacyjna broń z Polski dla naszej armii
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
bDTYbcXp

To broń nowej generacji. Armia jest gotowa do negocjacji zamówienia na 1600 pocisków Piorun i 400 wyrzutni. 20 września ofertę na dostawy ulepszonych przenośnych „polskich Stingerów" złożyło skarżyskie Mesko.

Następca Gromu jest bardziej precyzyjny i wyposażony w podwójny celownik termalny. Umożliwia to miedzy innymi zestrzeliwanie np. bezzałogowców czy też innych obiektów o małych rozmiarach, na przykład śmigłowców. Piorun ma też większy od swojego poprzednika zasięg wykrywania celów i ich niszczenia.

Niektóre parametry wskazują, że zbudowaliśmy wyłącznie własnymi siłami przeciwlotniczy oręż lepszy od amerykańskich, legendarnych Stingerów i rosyjskich zestawów Igła. A to oznacza, że trafiliśmy do ścisłej czołówki trzech państw obok USA i Rosji dysponujących technologiami przenośnej, inteligentnej broni przeciwlotniczej nowej generacji - mówi Andrzej Kiński, szef pisma „Wojsko i Technika".

bDTYbcXr

Rakiety Piorun przeszły testy i badania poligonowe. Jednak mimo pozytywnych wyników długo nie mogły doczekać się decyzji o seryjnej produkcji. Powodem było półtora tysiąca zalegających w magazynach pocisków starszej rakiety Grom.

Rząd podjął decyzję, że Pioruny zostaną objęte zakazem eksportu. Informacje o bojowych możliwościach Piorunów pozostają tajne.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDTYbcXS
KOMENTARZE
(40)
Noe
5 lata temu
W końcu ktoś zmądrzał w naszym kraju?
reed
5 lata temu
takich zestawów (wyrzutnia + 10 pocisków) - to powinno być po 100 szt. w każdym większym mieście, tak aby ew. najeźdźcom się odechciało
Realista
5 lata temu
BRAWO!!!!! Nareszcie wykorzystujemy polską myśl techniczną. Było nie było to nasi na całym świecie pracują dla najlepszych. Czas ,zebyten kraj sie odrodził bo mamy potencjał i wiedzę. Wprowadzić futurystyczny czołg wsparcia bezpośredniego PL=-01 concept. Inwestowac we wszystko co służy do zwalczania czołgów i samolotów ( i to w olbrzymich ilosciach). Na boku kołować z 20 max 30 atomówek i mogą nas cmoknąć.
bDTYbcXT
??123131
5 lata temu
a kto tą bron obsłuzy??????? ci pulkownicy generałowie i inni co sie bawią w wojsko???? czy moze nieprzeszkoleni szeregowcy i kaprale co dostali kontrakty bo wujek albo kolega taty załatwił ?????
rubikoń
5 lata temu
Następca Igły z lat 90siątych,wyprodukować jak najwięcej,i nowoczesnych granatników p.panc,bo w normalnym starciu(z rusko/niemieckim zaborcą) nie mamy szans,ale wojna partyzancka ich wykończy,tylko mała przenośna broń.
Najnowsze komentarze (40)
Do boju!!!
5 lata temu
Ułani siekli czołgi szablami,teraz piorun odstraszy agresora.
afrykaner
5 lata temu
polskę obroni armia kapelanów uzbrojona w kropidła i różańce.
axel
5 lata temu
Rozwój jakiejkolwiek dziedziny techniki wymaga posiadania odpowiedniego otoczenia technologicznego. Wiadomo, że np. samolot mógł powstać dopiero wtedy, gdy skonstruowano silnik spalinowy o odpowiednim stosunku masy do mocy. A z kolei silnik taki mógł powstać, gdy opanowano w miarę precyzyjne procesy obróbki metalu oraz zastosowano prąd elektryczny do zapłonu. To z kolei wymagało Faraday'a i jego odkrycia. To taki łańcuszek, po którym idzie się do rozwoju technicznego. U nas go przerwano i zlikwidowano przemysł w znacznej części. No a żeby teraz odtworzyć otoczenie technologiczne umożliwiające samodzielne konstruowanie i produkcję zaawansowanych technologicznie wyrobów to potrzeba miliardów złotych i CZASU. A jednego i drugiego mamy mało.
Darek
5 lata temu
Dobra Zmiana... czuję zmianę, czuję zmianę :-) oby tylko nie wprowadzili nam tylnymi drzwiami TTiP
123
5 lata temu
przecie ruscy i tak mają swoich szpicli w naszym wojsku od dawna, tajne to może i jest, ale dla szarego obywatela
PuknijSieWłeB...
5 lata temu
Kto mądry prezentuje publicznie broń? Nie powinno się pokazywać swojej mocy... jedynie o niej mówić Ile bardziej straszne coś czego nie widzimy:):) Oj głupi głupi ten nasz krej
jat
5 lata temu
A kto i na kogo się zasadza?
435
5 lata temu
Ale po co im te rakiety na wojnę której nie będzie ?? No bo jeżeli miała by być to nie będziemy ich używać w obronie tylko raczej w ataku na jakieś państwo zmanipulowani prze UE albo USA..
bDTYbcXL
jan
5 lata temu
Jesli porownac do amerykanskich czy rosyjskich pociskow z lat 90 tych. Polska nie dysponuje tak zaawansowana technologią zeby dorownac amerykanom.
kok
5 lata temu
Broń dla wszystkich Polaków ...i nikt tu nie wejdzie !!!
Ląduj dziadu.
5 lata temu
Trzech sąsiadów,5 sierpnia 1772 r podpisało w Petersburgu konwencję o I rozbiorze Polski.Zgodził się na nią sejm Najjaśniejszej!Protest posła Tadeusza Rejtana na nic się zdał!(Matejko go uwiecznił)Podobnie było z drugim rozbiorem!Austria nie wzięła w nim udziału.Haniebną zgodę na III rozbiór wyraził w akcie abdykacji,Ciołek, Stanisław August,król Polski.Siła ościennych mocarstw szła w parze z ustrojowym,moralnym i militarnym upadkiem naszego państwa.A czy obecnie nam panujący nie są podobni do ówczesnych panujących?Jak dawniej,kłótnie,wyzwiska i chamskie zachowanie w sejmie,tylko im liberum veto brakuje.W razie draki,jak się obecna większość sejmowa zachowa?
.
5 lata temu
na poczatek dobre, moze byc.
mgr. inz.
5 lata temu
dzieki Panie MAcierewicz za logike dzialania - im lepiej w Polsce tym gorzej o nas - mam nadzieje, ze w koncu ludzie na tym portalu to zrozumieja. Kiedy beda dostepne w lidlu :)?
Tolek
5 lata temu
Nie cieszcie sie,USA ukreci temu glowe bo gdzie beda spszedawali swoja bron,najwiekszy export amerykanski.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić