o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Policjanci bronili się paralizatorem? Szokujące kulisy akcji w Wiszni Małej

153
Podziel się

Chociaż szef MSWiA i komendant główny policji zapewniają, że akcja antyterrorystów w Wiszni Małej została przeprowadzona bez rażących błędów, nowe doniesienia mogą podważyć tę opinię. Gdy napastnik otworzył ogień, antyterroryści odpowiedzieli paralizatorem, który na chwilę oszołomił bandytę. - Wtedy policjant trzymający tarczę usunął się na bok. Na moment. Być może, żeby zrobić kolegom miejsce do strzału. Ale strzały nie padły - stwierdził informator portalu gazetawroclawska.pl. W akcji zginął policjant.

W akcji zginął policjant. Osierocił dwoje dzieci
W akcji zginął policjant. Osierocił dwoje dzieci (East News)
bEqaPbed

Jeszcze po południu zarówno minister spraw wewnętrznych, jak i komendant główny policji zapewniali, że akcja antyterrorystyczna w Wiszni Małej została przeprowadzona prawidłowo i bez "poważnych błędów". - Ci wszyscy policjanci wypełnili swoją przysięgę z pełnym zaangażowaniem - komentował operację Mariusz Błaszczak.

Ale te słowa stoją w sprzeczności z nowymi doniesieniami. Portal gazetawroclawska.pl dotarł do informatora, który zna szczegóły przebiegu sobotniej akcji. Część jego relacji pokrywa się z dotychczasowymi ustaleniami mediów oraz informacjami przekazanymi przez policję. Wynika z nich, że w trakcie akcji antyterroryści szli w kierunku budynku z bankomatem, mając przed sobą tarczę balistyczną.

Wtedy kryjący się wewnątrz napastnik otworzył ogień z kałasznikowa. - Seria z kałasznikowa poszła na tarczę. Ona to wytrzymała. Policjant się zachwiał? Nic z tych rzeczy – twierdzi rozmówca. Jak dodał, tarcza "spełniła swoje zadanie".

bEqaPbef

- To trzydzieści kilogramów. Nie da się jej przewrócić serią z kałasznikowa. Rzecz w tym, że ze strony zespołu uderzeniowego nie było natychmiastowej odpowiedzi ogniem - mówi. I wyjaśnia, że zgodnie z założeniami planu akcji jeden z antyterrorystów miał paralizator elektryczny i pistolet. Zdecydował się jednak razić prądem napastnika.

- Prąd oszołomił go na chwilę. Przestępca przyklęknął. Wtedy policjant trzymający tarczę usunął się na bok. Na moment. Być może, żeby zrobić kolegom miejsce do strzału. Ale strzały nie padły - mówi informator. Wtedy przestępca wykorzystał okazję i strzelił, śmiertelnie raniąc policjanta.

- Jeden z policjantów odrzucił paralizator, wyciągnął pistolet i zastrzelił napastnika - opisuje zakończenie akcji informator portalu.

bEqaPbel

Oświadczenie policji i słowa komendanta

Po ujawnieniu przez gazetę informacji o paralizatorze, dolnośląska policja wydała oświadczenie, w którym nie odnosi się jednak do nowych doniesień. Zapewnia za to ponownie, że funkcjonariusze "wykonali swoje zadanie zgodnie z taktyką prowadzenia tego typu akcji".

"Działania były dynamiczne, a wymiana ognia trwała bardzo krótko. Policjanci w obronie własnej natychmiast otworzyli ogień w odpowiedzi na ostrzał bandyty. Mając na uwadze bezpieczeństwo policjantów i skuteczność działań służb antyterrorystycznych zwyczajowo nigdy nie ujawniamy szczegółowej taktyki działań takich pododdziałów" - czytamy w stanowisku podpisanym przez asp. szt. Pawła Petrykowskiego, rzecznika KWP we Wrocławiu.

bEqaPbem

Do sprawy paralizatora wieczorem na antenie TVN24 odniósł się za to bezpośrednio szef policji. Stwierdził, że funkcjonariusze mogli podczas akcji użyć tego urządzenia.

- Policjanci pododdziałów antyterrorystycznych również są wyposażeni w paralizatory i na pewno w tym pododdziale, który brał udział w zatrzymaniu sprawców włamania do bankomatu, również funkcjonariusze dysponowali paralizatorem. Wydaje mi się, że paralizator był użyty, ale to nie jest tak, że przyjmujemy algorytm, że najpierw paralizator, a później strzelamy - powiedział w programie "Fakty po Faktach" nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Krytyczne opinie

Do strzelaniny doszło w sobotę ok. północy. Antyterroryści przygotowali zasadzkę na przestępców próbujących ukraść pieniądze z bankomatu. - Bezwzględny bandyta otworzył ogień z broni maszynowej. Policjanci w obronie własnego życia również odpowiedzieli ogniem - powiedział Wirtualnej Polsce asp. szt. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Jednemu z zatrzymanych w związku ze sprawą mężczyzn postawiono już zarzuty. Kolejny ma być przesłuchany jeszcze w poniedziałek.

bEqaPben

- Zabezpieczono szereg śladów i dowodów z tego zdarzenia - powiedział w poniedzialek komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szczymczyk i dodał, że sprawa będzie wyjaśniania pod nadzorem prokuratury. - Zastanawiam się, kto dzisiaj formułuje takie opinie - komentował pojawiające się w mediach wypowiedzi o niewystarczającym rozpoznaniu przeprowadzonym przez funkcjonariuszy przed akcją.

Policjanci zastrzelili jednego z przestępców. Wkrótce na miejscu pojawił się nasz reporter. W trakcie akcji zginął policjant.

bEqaPbeo

Źródło: gazetawroclawska.pl, RMF FM, WP

bEqaPbeG
KOMENTARZE
(153)
Obywatel
4 lata temu
Wszystkich specjalistów zapraszamy do pracy w Policji. Będą mieć okazję się wykazać.
dd
4 lata temu
Słaba to policja jakaś.....
Nie cierpię m...
4 lata temu
Podobnie jak wojsko na dzień dzisiejszy policja jest niewiele warta, ceni się wierność, polityczne posłuszeństwo no i w efekcie w formacjach coraz więcej miernoty gotowej na wykonanie rozkazów wszelakich choć umiejętności brak. Ministrowie, komendanci będą zaklinać rzeczywistość jak to jest cudownie, tak na prawdę coraz większa bryndza, coraz więcej wpadek stąd nerwowe ruchy i przygotowywanie ustaw typu "policjant zawsze ma rację", żenujące
bEqaPbeH
Rn
4 lata temu
Jakby wystawienie Policjanta na strzał, a potem likwidacja egzekutora ! Wiedzieli dokładnie, że złodzieje są uzbrojeni, a nie wzywali do poddania, przecież mieli ich okrążonych ?
emmu
4 lata temu
szkoda człowieka, ale nasza policja to banda nieudaczników, oni potrafią tylko wlepiać mandaty, niestety.
Realista
4 lata temu
Znowu paralizator- więc jest nagranie tak jak z zabójstwa Igora Stachowiaka. Błaszczak i Zieliński- pokażcie nagranie, natychmiast !!!
Romulus
4 lata temu
Od poczatku byłem pewien ze to musiał być błąd któregoś z członków tego niby oddziału anty. Skoro był użyty paralizator to proszę na dowód prawidlowej reakcji policjanta okazać obraz zarejestrowany przez kamerę umieszczoną w tym urządzeniu. Jak zwykle nieudolność polskich policjantów poraża śmiertelnie.
edek z krainy...
4 lata temu
gdyby był skuty i unieruchomiony to świetnie by sobie poradzili; paralizatorem ze 20 razy i pięściami. a tak ... musieli narobić w porty bo ktoś w uzbrojeniu im równy
gosc
4 lata temu
a to ci Mariuszek kłamczuszek ...
news
4 lata temu
A jak tam ze sprawą ludzi których zgarniają bo są podobni do przestępców i giną na posterunku zakatowani w bestialski sposób na śmierć? co z tymi bandytami w mundurze ?dalej chodzą po ziemi i nic im nie grozi? musi w końcu być ktoś kto tak samo zakatuje tych co katowali młodych ludzi oooo MŚCICIEL taaaak( to moje zdanie bo każdy ma prawo do własnego zdania)
szczupak55
4 lata temu
Antyterrorystom nie powinni dać broni...Jeszcze się postrzelą..
Realista
4 lata temu
Duda,Szydlo,Macier- wypadki...- BOR ma chronic naszych VIPow-co gdybym byl prawdziwy atak terrorystyczny. Rowniez - tu, co gdybym trafili na prawdziwych terrorystow, jak sobie nie daja rade z bandytami...cos nie tak z szkoleniem
ja
4 lata temu
Jeżeli mamy takich "wspaniałych" antyterrorystów, to całe szczęście, że w naszym kraju nie ma prawdziwych terrorystów ;p O Boże, on ma broń i strzela, poraźmy go prądem, może da sobie spokój i się pogodzimy :D hah
bEqaPbez
xyz
4 lata temu
To jakby jeszcze ktoś miał wątpliwości, że zakaz posiadania broni dotyczy zbirów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić