Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Polska potępia Koreę Północną. Chodzi o próby rakietowe

755

Polska i pięć innych krajów europejskich potępiają ostatnie testy rakietowe przeprowadzane przez Koreę Północną. Europejczycy uważają, że Kim Dzong Un narusza międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wydała oświadczenia w tej sprawie.

Polska potępia działania Korei Północnej.
Polska potępia działania Korei Północnej. (KCNA)

Polska jest jednym z sześciu krajów, które potępiły Koreę Północną. Belgia, Estonia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania także krytykują państwo Kim Dzong Una za nieustające wysiłki na rzecz poszerzenia jego arsenału bojowego. Wszystko z powodu kolejnych testów rakietowych przeprowadzanych przez Pjongjang.

Polska wyraża "głębokie zaniepokojenie" działaniami Korei Północnej

Po zamkniętej dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ sześć krajów europejskich podpisało się pod oświadczeniem krytykującym częste testy rakiet balistycznych przeprowadzane przez Kim Dzong Una. Ostatnie pociski zostały wystrzelone w niedzielę, czwarty raz w ciągu miesiąca.

Potępiamy takie prowokujące działania. Podważają bezpieczeństwo i stabilność w regionie, a także międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Wyraźnie naruszają jednomyślnie przyjęte rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - podkreślają przedstawiciele sześciu europejskich krajów.

Zobacz też: Ćwiczenia w Korei Północnej. Kim Dzong Un wszystko obserwował

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wydała oświadczenia w tej sprawie. Niemcy podkreślają, że Korea Północna wciąż uznaje "nielegalne programy zbrojeniowe" za swój priorytet, nie zważając na globalne zagrożenie związane z pandemią koronawirusa - informuje "New York Times".

Niestety wydaje się, że we współpracy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z ONZ brakuje przejrzystości w sprawie COVID-19, co uważamy za bardzo niebezpieczne - powiedział Juergen Schulz, zastępca stałego przedstawiciela Niemiec przy ONZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić