REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 20 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
ds12.06.19 (20:51)

Przełom w transfuzji. Stworzono uniwersalną krew

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli sposób na zlikwidowanie problemu niedoborów krwi w szpitalach na całym świecie. Rozwiązanie znaleźli w ludzkim ciele.
Wojtek Jargiło / PAP

Różne grupy krwi to dla lekarzy prawdziwe wyzwanie. Permanentnym problemem szpitali na całym świecie jest zbyt mała liczba dawców, którzy decydują się pomóc ofiarom wypadków, pacjentom wymagającym operacji i tym, którzy muszą cyklicznie być poddawani transfuzjom. Problem stanowi też dopasowanie krwi do biorcy, na co często nawet nie ma czasu w trakcie operacji.

Teraz naukowcy są w stanie zmienić grupę krwi dawcy. Badacze z kanadyjskiego Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej zajmowali się tym od czterech lat. Grupa próbowała znaleźć sposób na przekształcenie krwi dawców tak, by pasowała do każdego biorcy. Zespół kierowany przez Stephena Withersa odkrył, że pomóc w tym może bakteria występująca w ludzkich jelitach.

REKLAMA

Znajdują się na ścianie jelita, gdzie „jedzą” kombinacje cukrowo-białkowe zwane mucynami. Mucyny są podobne do cukrów określających typ czerwonych krwinek - tłumaczy czasopismo "Science".

W ten sposób mogą podwoić ilość uniwersalnej krwi. Kiedy mucyny usuną cukry charakteryzujące typ A, krew staje się odpowiadającą każdemu pacjentowi z grupą 0. Naukowcy muszą teraz sprawdzić, czy na pewno wszystkie cukry zostają usunięte, a bakterie w żaden inny sposób nie wpływają na krew.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Pobrali DNA sprzed 4 tys. lat. Zdębieli po tym, co w nim odkryli

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij