Długa praca nie popłaca. Mężczyźni pracujący 60 godzin w tygodniu ponoszą dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, niż ci pracujący średnio 40 godzin. Jednak nadgodziny nie zwiększają się ryzyka innych poważnych schorzeń.
Dla kobiet przepracowanie ma znacznie poważniejsze koncekwencje. Ponad trzykrotnie zwiększa się u nich ryzyko chorób serca, cukrzycy, astmy oraz raka innego niż skóry. Są też cztery razy bardziej narażone na ryzyko artretyzmu.
Osoby przez lata pracujące dłużej, niż powinny, poważnie narażają się na potencjalne schorzenia w kolejnych latach ich życia - tłumaczy Allard Dembe, szef badań na Uniwersytecie Stanowym Ohio, cytowany przez metro.co.uk.
Dlaczego kobiety przepracowanie dotyka bardziej? To tylko spekulacje, ale w grę wchodzić mogą również inne rzeczy, którymi kobiety muszą się zajmować. Opieka nad dziećmi, obowiązki domowe i troska o zdrowie całej rodziny dodatkowo obciążają kobiecy organizm, narażając je na wyniszczający stres i zmęczenie.
Autor: Bartosz Nowak
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.