Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Aneta Michałowska
|

Psy też śnią. Wiemy, o czym

1
Podziel się:

Psy, podobnie jak ludzie, śnią w fazie REM. Nocą ich mózgi analizują wydarzenia i bodźce dostarczone za dnia. Okazuje się jednak, że psie sny są monotematyczne.

Psy też śnią. Wiemy, o czym
(flickr.com)

Przywiązane do właścieli psiaki najczęściej marzą o twarzy albo zapachu opiekuna. Psycholog Deirdre Barrett z Harvardu ujawnia, że psy częściej niż ludzie śnią o tym, co przytrafiło im się w ciągu dnia. Dlatego, kiedy pies porusza łapami w objęciach Morfeusza, prawdopodobnie wydaje mu się, że biegnie. Możliwe, że kilka godzin wcześniej spędził dużo czasu na ganianiu po parku lub ogrodzie.

W ludzkim mózgu funkcjonuje mechanizm, który dezaktywuje mięśnie podczas snu. U zwierząt może działać słabiej, dlatego psy bezwiednie poruszają kończynami. Zdaniem psychologa recepta na przyjemne sny u zwierzaków jest taka sama, jak u ludzi. Odpoczynek powinien być długi i w bezpiecznym, komfortowym miejscu.

*Badania wykazały, że jakość snów zależy od wielkości zwierzęcia. *Małe psiaki śnią częściej, ale ich sny są krótsze. U dużych jest odwrotnie. Dorosły pupil przesypia średnio połowę doby.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(1)
Tom
5 lata temu
Przecież to oczywiste. Mój owczarek przez sen rusza czasami łapami jakby gdzieś biegł albo coś sobie mruczy, musi mu się coś śnić
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić