aktualizacja 

#retro: pamiętacie takie skarbonki?

Sympatyczny czerwony owoc i jego mieszkaniec w postaci zachłannego robaka nauczyły dzisiejszych 30-latków oszczędzania.

#retro: skarbonka jabłko
#retro: skarbonka jabłko (Youtube.com)

Oto wynalazek, który dowodzi, że urządzenie z nadgryzionym jabłkiem wymyślił ktoś przed Stevem Jobsem. Możliwe, że tę technologię widzicie po raz pierwszy, ale jeśli urodziliście się na przykład w latach 80-tych, to ta zabawka mogła towarzyszyć wam często w dzieciństwie.

Działanie zabawki porównać można było do samochodowego odtwarzacza płyt kompaktowych. Na języku jabłka, w punkcie opisanym jako "KASA" kładliśmy monetę, naciskając tym samym przycisk. Ten wyzwalał robaka, który zabierał nasz bilon i wrzucał go do pojemnika. Zaoszczędzone dzięki jabłku pieniądze można było wyciągnać, odkręcając znajdująca się na dole klapkę.

Mechanizm zabawki był nakręcany, co sprawiało, że często się zacinał i psuł. Dostępne były także równie awaryjne wersje z językiem zamiast robaka. Obok Szkolnej Kasy Oszczędności i porcelanowej świnki, jabłko skarbonka codziennie przyczyniało się do popularyzacji oszczędzania wśród najmłodszych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić