Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Rewolucja podczas Euro 2016. Zobacz, co się zmieni

3
Podziel się

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) przygotowała przełomowe zmiany w przepisach.

Rewolucja podczas Euro 2016. Zobacz, co się zmieni
(newspix.pl)

Henry Winter, dziennikarz "The Telegraph", zdradził na Twitterze szczegóły. Pierwszą i chyba najważniejszą modyfikacją jest wykluczenie podwójnego karania za przewinienie - oznacza to, że piłkarz faulujący zawodnika wychodzącego na czystą pozycję dostanie żółtą kartkę, a nie czerwoną. Warunkiem jest, że jego intencją był atak na piłkę, a nie na innego sportowca. Do tej pory rzut karny i czerwona kartka stanowiły podwójną karę za jedno przewinienie.

Zdaniem Wintera sędzia będzie mógł uznać gola. Do tej pory arbiter spotkania nie miał takiej możliwości. Jedną z przyczyn tej zmiany należy upatrywać w kontrowersyjnym zachowaniu Luisa Suareza, który podczas ćwierćfinału w RPA wybił piłkę ręką z linii bramkowej w meczu Urugwaju z Ghaną. Sędzia ukarał go czerwoną kartką i wskazał na jedenasty metr. Reprezentant rywali, Asamoah Gyan, zmarnował jednak karnego i ostatecznie do półfinału awansowali piłkarze Urugwaju. Teraz jednak, jeżeli sędzie uzna, że piłka leciała w światło bramki, będzie mógł zaliczyć gola. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, na razie zaprzecza tym ostatnim doniesieniom.

To jednak nie koniec proponowanych zmian. Oto bowiem sportowiec rozpoczynający mecz będzie mógł kopnąć piłkę w dowolnym kierunku. Do tej pory po pierwszym gwizdku należało wypchnąć ją do przodu. Nowelizacja tego przepisu może także oznaczać, że w kole środkowym nie będzie musiało stać dwóch piłkarzy.

*Spore utrudnienia czekają zawodników podczas wykonywania jedenastek. * Przy rzucie karnym strzelający nie będzie mógł wykonywać żadnych zwodów, chociaż nie będzie wymagane podbieganie do piłki w jednostajnym tempie. Jeżeli wykonawca będzie symulował oddanie strzału lub zatrzyma się przed piłką, to zostanie ukarany żółtą kartką, a sędzia zamieni karnego na bezpośredni rzut wolny. Większa uwaga zostanie skupiona także na bramkarzach. Jeżeli zawodnik wyskoczy przed linię, żeby skrócić kąt, to także zostanie ukarany żółtą kartką.

Przełom dotyczyć będzie także interwencji lekarzy. Jeżeli pomoc medyczna na murawie będzie krótsza niż 20 sekund, to piłkarz nie będzie musiał opuszczać boiska. Co więcej, sędziowie będą mogli zarządzić przerwę na uzupełnienie płynów w każdej chwili.

FIFA chętnie zmienia przepisy podczas piłkarskich mistrzostw. W czasie trwania Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie wprowadzono dodatkowych sędziów za bramkami. Na mundialu w Brazylii po raz pierwszy zastosowano technologię goal-line, która także pojawi się we Francji. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 czerwca.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

KOMENTARZE
(3)
krzychu 60
6 lat temu
kiedy skoncza ze spalonymi i wyrzucaniem pilki reka z autu to jest dopiero absurd
hubertus
6 lat temu
dokładnie czemu nie ma challeng tak jak w siatkowce lub koszykówce
ass
6 lat temu
A kiedy sędziowie będą oglądać powtórki z kamer żeby podjąć właściwą decyzję czy był faul..czy był aut..czy był gol... ??? Kiedy skończy się oszustwo sędziego ???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić